2022. 10. 03. - 12:10

Hogyan fejlődhet az 5G 6G-vé az évtized végére?

Hogyan fejlődhet az 5G 6G-vé az évtized végére?

Kritikus fontosságú lesz a 6G számára számos kapcsolódási erőfeszítés konvergenciája. Lássunk egy kis betekintést arról, hogyan fejlődhet az 5G 6G-vé az évtized vége felé?

Egyre több beszélgetés és konferencia zajlik arról, miként fejlődik az 5G 6G-vé az évtized vége felé, valamint arról, hogy a 6G-nek valójában teljesen új platformnak kell lennie, amely a kompatibilisság szempontjából korlátozott lesz a korábbi 3GPP generációkkal, s nagyrészt az internetes iparág, nem pedig a távközlési szektor vezérli.
 
Az eredmények jelenleg, ebben a korai szakaszban még nem ismertek - ám továbbra is fontos, hogy a fő érdekelt felek, köztük a nagy távközlési szolgáltatók és beszállítók, a szabványügyi testületek megvitassák a várható „metaverzum generáció” követelményeit és forgatókönyveit.
 
A 6G pontos technológiai összetevői nagyrészt ugyancsak ismeretlenek - bár egyes mérnöki fejlesztések előre jelezhetőek, beleértve a hatékonyan működő rádiókat, amelyek megfizethető alkatrészekkel rendelkeznek, igen magas frekvenciaspektrumban; valamint a nagyobb konvergenciát és beágyazott mesterséges intelligenciát, melyet az 5G következő kiadásainál már alkalmazni terveznek. Olvasd el: 
 
Hogyan fejlődhet az 5G 6G-vé az évtized végére?
Hogyan fejlődhet az 5G 6G-vé az évtized végére?
 
Vannak elképzelések róla, vajon mit tenne lehetővé egy jövőbeli hatalmas felhő/csatlakozási platform a felhasználói élmények, a vállalkozások és az életünk működtetése tekintetében.
 
Ha azonban ezeket reálisan nézzük, van néhány lehetőség, amelyek nélkülözhetetlenek – függetlenül a forgatókönyvtől - , ha valóban azt szeretnénk látni, hogy az internet valamiféle, teljes mértékben 3D-s, holisztikus és tapintható dologgá fejlődjön.
 
Ezek közé tartozik a sokféle kapcsolat zökkenőmentes, dinamikus konvergenciája – ami azt jelenti, hogy minden felhasználó és eszköz bármikor automatikusan összekapcsolható a céljának legjobban megfelelő protokollal és kapcsolattal, a hálózati és felhő erőforrások pedig végtelenségig „szeletelhetők”, s újraszeletelve támogatják a különböző alkalmazásokat és eszközöket.
 
Az automatikus, dinamikus, mindig a legjobban összekapcsolt szeletelés víziója már több mint egy évtizede létezik - ami azt bizonyítja, hogy nehéz lesz nagyléptékben megvalósítani, s még nehezebb bevételt szerezni - legalábbis a hagyományos szolgáltatások esetében. Olvasd el: Huawei: A 6G nem egyszerű 5G-frissítés, hanem egy nagy ugrás előre
 
Éppen ez a kihívás gyorsította azonban fel az előrehaladást a valódi konvergencia lehetővé tétele terén, amely magába foglalta a mobilvilágon túlmutató vállalatok és szabványcsoportok hozzájárulásait is.
 
A vezetékes szélessávú iparág egyre többet dolgozott a vezetékes/mobil konvergencia specifikációin olyan szervezeteken keresztül, mint a Broadband Forum és a CableLabs – ezek a specifikációk a konvergens „6G” kulcsfontosságú elemeivé válnak.
 
A közelmúltban jelent meg például az ETSI Fixed 5G csoportjának legújabb közleménye, amely drámai hálózati átalakulást vetít előre.
 
Az IoT terén - mely várhatóan a 6G hipersűrűsítés kulcsfontosságú mozgatórugója lesz -, régóta elfogadott tény, hogy számos protokollra van szükség az alkalmazások és a csatlakozási követelmények széles skálájának támogatásához. Ezért olyan kezdeményezések, mint például az Ügyre irányuló erőfeszítések (Matter effort), mely lehetővé teszi a különböző protokollok közötti együttműködést, üzleti szempontból kritikussá válik.
 
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül hagyják a celluláris hálózatok folyamatos fejlesztésének fontosságát, mint a szélesebb körű 6G platform kritikus elemét, valamint a feltörekvő tapasztalatok és alkalmazások kulcsfontosságú részét.
 
Még az 5G-Advanced (azaz Fejlett 5G) kiadások meghatározása előtt sok mobilszállító, szolgáltató és iparági csoport kezdi el megvitatni K+F projektjeit és műszaki áttöréseit olyan alapvető területeken, mint a moduláció, a multiplexelés és a spektrális hatékonyság, szem előtt tartva az 5G-nél magasabb frekvenciákat.
 
Ez nem csupán a nagy szervezetek játéka – a Cohere Technologies-hez hasonló szakértők, amelyek ma már profilt alkotnak, szintén létfontosságúak az innovációs hullám előremozdításához - olyasmi felé, amit 2030-ra 6G-nek nevezhetünk.
 
 
L.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.