2017. 05. 10. - 09:40

A fültisztító és a sürgősségi együtt jár?

A fültisztító és a sürgősségi együtt jár?

Szinte minden háztartásban megtalálhatók a vattapamacs végű fültisztítók – különféle színekben és csomagolásban. Úgy tűnik azonban, a gyermekekre nézve nem túl biztonságos ez a higiéniai eszköz.

Nem túl biztonságosak a fültisztítók? Egy új tanulmány arra hívta fel a figyelmet, hogy a fülben használatos vattapamacsos eszközök a gyermekekre nézve veszélyt jelentenek. A NationWide Gyermek Kórház kutatói két évtizedet felölelő tanulmány elvégzését követően állapították meg,hogy ezek a higiéniai eszközök 263 ezer gyermek sürgősségi osztályra juttatásáért voltak felelősek. Vagyis évente körülbelül 12 500 lurkót érintett a dolog, 18 éves kor alatt. Vagyis, naponta 34-en kerültek kórházba.

Három páciensből kettő 8 évesnél fiatalabb volt, a sérülések 40 százaléka azonban a 3 év alattiakra vonatkozott.

A fültisztító nem arra való, hogy teljesen kitakarítsuk a fülcsatornát

A fültisztító nem arra való, hogy teljesen kitakarítsuk a fülcsatornát

A vattapamacs végű fültiszítókat nem arra találták ki, hogy a teljes hallójáratot tisztítsuk vele – s gyakran okoznak sérülést, ha túlságosan mélyre tolják őket. A problémák 30 százalékát az okozta, hogy emiatt a testben furcsa érzést tapasztalt a páciens, a sérülések 25 százalékában a dobhártyát érintette a dolog, 23 százalékban pedig lágy szövetet károsítottak.

A sérülések legnagyobb, 73 százaléka a fül túlságosan mély tisztítása miatt keletkezett, 10 százaléka azért, mert játszottak vele, 9 százaléka pedig, mert a gyermek elesett, miközben a fültisztító a fülében volt.
8 éves kor alatt a perforált dobhártya volt a leggyakoribb gond, tehát lyuk keletkezett rajta.

„A leglényegesebb tévedések, melyeket hallottam szakemberként, hogy a fülcsatornákat otthoni környezetben teljesen ki kell tisztítani – s erre megfelelő a fültisztító pálcika – mondta el dr. Kris Jatana, a Nationwide Gyermek Kórház Gyermek Fül-Orr-Gégészetének vezetője, aki egyben az Ohio Állami Egyetem Wexner Egészségügyi Központjának professzor asszisztense is. – Mindkét feltételezés helytelen.”

Óvatosan kell bánni a fültisztítással, ha nem akarunk komoly sérülést

Óvatosan kell bánni a fültisztítással, ha nem akarunk komoly sérülést

„A füljárat általában öntisztító. Ha a fültisztítót túl gyakran és mélyre juttatva használjuk, csak közelebb lökjük a fülzsírt a dobhártyához, de jelentős kockázata van annak is, hogy komoly sérülést okozunk a fülben” – hangsúlyozta a szakember.

A fülsérülések miatt ellátott páciensek 99 százalékát ellátták és kiengedték a sürgősségi osztályról, ám súlyosabb esetek is előfordulnak – károsodhat a dobhártya, a hallócsontok és a belső fül, hosszútávú problémákat okozva, így például szédülést, egyensúly-gondokat, hallásvesztést.

A tanulmányt a The Journal of Pediatrics szaklap közölte.

Kapcsolódó cikk:

Sportolók is csak vizet igyanak?

Csökkenti a B-vitamin a szmog hatását?

B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.