2016. 12. 12. - 12:40

Az asztmások jóval kevesebbet alszanak?

Az asztmások jóval kevesebbet alszanak?

Gyakori az álmatlanság azoknál a felnőtteknél, akik asztmával küzdenek – sőt, ezek az emberek rosszabbul kezelik betegségüket és egyéb egészségügyi problémáik is lehetnek, derítette ki egy tanulmány.

Sűrűbben fordul elő álmatlanság az asztmás embereknél, s ők azok, akik kevésbé is tudják kontroll alatt tartani betegségüket – az alvás hiánya pedig emellett más egészségügyi problémákkal is összefüggésbe hozható egy új tanulmány szerint.

A Pittsburgh Egyetem kutatói kimutatták, hogy az asztmások 37 százaléka jelentős mértékű álmatlanságban szenved. S akiknek nem kielégítő az alvása, azoknak a tüdeje is rosszabbul funkcionál. Sőt, testtömegük nagyobbnak mondható, jövedelmük pedig alacsonyabb, mint akik nem küzdenek álmatlansággal.

Az asztmások gyakrabban szenvednek álmatlanságban

Az asztmások gyakrabban szenvednek álmatlanságban

A komoly alvásprobléma az asztmás emberek esetében csökkent életminőséggel társul. Mi több, az asztmások nemcsak kevésbé alszanak jól, de jellemzően depressziós tünetekkel is küzdenek, valamint szorongás gyötri őket. Több alkalommal is szorulnak egészségügyi ellátásra egy év leforgása alatt – összegezte a tanulmány, melyet a Chest szakmai folyóiratban közöltek.

S noha a tanulmányt nem abból a célból készítették, hogy ok-okozati kapcsolatot mutasson ki, a kutatók úgy vélik, felfedezésük szerint az álmatlanság jelentősen befolyásolja az asztmások mindennapjait.

Véleményük szerint mindenki, aki küzd ezzel a betegséggel, jól teszi, ha megvizsgáltatja magát és kezelteti álmatlanságát.

Az asztmások kevesebbet alhatnak és többször szorulhatnak orvosi ellátásra

Az asztmások kevesebbet alhatnak és többször szorulhatnak orvosi ellátásra

„Úgy gondoljuk, a rossz alvás nemcsak az asztmás tüneteknek köszönhető éjszakai felébredések eredménye, hanem ún. komorbid (másodlagos) álmatlanságról is szó lehet” – mondta el Faith Luyster, a tanulmány vezető szerzője, egyben a Pittsburgh Egyetem nővériskolájának docense sajtóközleményében.

A komorbid álmatlanság ugyanúgy jelentkezik, mint amikor asztmás tünetek miatt ébred fel az ember, de ezt nem a betegség okozza. Az elő-előforduló álmatlanság pedig csak súlyosbítja az asztma kimenetelét, az életminőséget. Ilyen esetekben gyakrabban szorul orvosi ellátásra a páciens.

A tanulmány szerzői szerint további kutatásokra van szükség, hogy többet tudjanak meg az álmatlanság és az asztma kontrollálásának kapcsolatáról.

Kapcsolódó cikk:

D-vitamin segíthet az asztmásokon? 

5 furcsa ital, amitől jól elalszol

Biztonságos a gyerekek altatása?

B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.