2017. 05. 03. - 09:50

Hatékonyabb a terápia, ha a szülő is ott van?

Hatékonyabb a terápia, ha a szülő is ott van?

Azok a terápiák, melyekbe az anyát és az apát is bevonják, hatékonyabbnak bizonyult a viselkedési zavarokkal küzdő gyermekek esetében, mint más módszerek.

Ha egy gyermek viselkedési zavarral küzd, jobbnak tűnnek kezelésében az olyan terápiák, melyekbe a szülőket is bevonják – állapította meg egy tanulmány. Ezeknek a módszereknek voltak a legkiemelkedőbb eredményei, összehasonlítva őket 20 másféle terápiás megközelítéssel.

A viselkedési zavar olyan rendellenességeket von magával, mint az agresszió, ellenszenves magatartás, deviancia, a szabályok megszegése. E viselkedési problémák komoly negatív kimenetelhez vezethetnek a gyermek későbbi életében is: börtönbe kerülhet, súlyosabb mentális betegségek alakulhatnak ki nála vagy korán meghal.

Példának okáért, a diagnosztizált viselkedési zavarban szenvedő gyermekek 40 százaléka antiszociális magatartást mutat.

A viselkedési zavarral küzdő gyerekek kezelésébe érdemes bevonni a szülőt

A viselkedési zavarral küzdő gyerekek kezelésébe érdemes bevonni a szülőt

„Azok a szülők, akik segítséget kérnek viselkedési zavarral küzdő csemetéjüknek, aktív szerepet játszhatnak a kezelésében – mondta el Jennifer Kaminski, a Centers for Disease Control and Prevention munkatársa. – Ezen terápiák eszközt adnak a szülő kezébe, valós tanácsadói lehetnek a gyermeknek, s irányítani tudják a viselkedését a mindennapi érintkezések, tevékenységek során. Számos módszer létezik a gyakorlatban, remélhetőleg ez az új információ is segít a szülőknek, hogy a lehető legjobb terápiák válasszák” – fogalmazott a szakember.

A kutatás 64 tanulmányt elemzett, 26 féle kezelési formát egy több mint 20 éves időszak alatt. Két megoldást talált, amely „alaposan bizonyított”: a csoportterápiát, mely a szülő viselkedésére koncentrál, valamint a személyes szülői viselkedésterápiát a gyermek bevonásával.
Tizenhárom kezelési lehetőség bizonyult kellően hatékonynak, beleértve a családi probléma-megoldó tréninget és a személyi szülői viselkedésterápiát.

A tanulmány egyébként két, 1998-ban és 2008-ban végzett kutatások felülvizsgálata volt, a bizonyíték alapú pszichológiai kezelésekről, viselkedési zavarral diagnosztizált gyermekeknél, 12 éves korig.

Eredményeik felhívják a figyelmet arra, hogy a szülők bevonása a viselkedési problémák kezelésében igenis fontos – mondta Jennifer Kaminski, hozzátéve: az anyáknak és apáknak két terápiát érdemes megfontolniuk, ha a megfelelő kezelést keresik gyermekük számára. Szakemberek segítségével pedig aktívan részt is vehetnek ebben.

A tanulmányt a Journal of Clinical Child & Adolescent Psychology közölte.

Kapcsolódó cikk:

Sok mindent befolyásol az apa életkora

Háziállatot elhízás és allergia ellen?

Az idősebb anyukák jobb édesanyák?

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.