2016. 10. 05. - 12:40

Látszik a szemben az agy betegsége?

Látszik a szemben az agy betegsége?

Elegendő megfigyelni a szemet, s azonosítani lehet a központi idegrendszer megbetegedéseit? A kóros elváltozások alapján a szakemberek képesek lehetnek rá.

Ha valamilyen idegrendszeri problémánk van, arról árulkodhat a szemünk – derült ki egy új tanulmányból, amelyet helyi kutatók végeztek el az Észak-Finnországi Egyetemen. Felfedezésük szerint a szem retináján tapasztalható, kóros elváltozások segíthetnek azonosítani a központi idegrendszer betegségeit. 

A kutatást dr. Henri Leinonen vezette, aki az egereken végzett kísérletei során – mely PhD munkájához készült -, funkcionális rendellenességeket vett észre a retinán.

A szem rendellenessége agyi betegségre utalhat

A szem rendellenessége agyi betegségre utalhat

Az egyetem kutatói szerint a szem alján levő, fényérzékelő szövetet a központi idegrendszer szerves részének tekinthetjük. S mivel a szemet könnyű tanulmányozni, Leinonen szerint célszerű ezt használni az agyi megbetegedések kiszűréséhez: a diagnosztizálás hatékonyabb lehet és kevésbé invazív.

Kísérletei során a szakember elektroretinográfiát, valamint vizuálisan kiváltott változásokat használt a retina funkció módosulásának nyomon követéséhez. A Huntington-kór egereken tanulmányozása során Leinonen a nappali- és a színlátásban is változásokat tapasztalt, míg az állat preszimptomatikus volt, azaz nem voltak észrevehető tünetei.

Az éjszakai látás rendellenességei szintén megfigyelhetők voltak az Alzheimer-kóros egér modell esetében.

Ha baj van, a nappali-, éjszakai- és a színlátás is megváltozik

Ha baj van, a nappali-, éjszakai- és a színlátás is megváltozik

Leinonen felfedezései csak hozzáadódtak ahhoz az egyre növekvő bizonyítékhoz, miszerint a retina patológiai változásai összefüggésbe hozhatók a központi idegrendszerrel – a látás rendellenessége pedig a leggyorsabban kialakuló, progresszív tünet volt mindkét modell esetében.

A kutatást eredetileg a PLoS One szaklap, a Journal of Alzheimer's Disease és a Human Molecular Genetics is közölte, de dr. Henri Leinonen disszertációja a témában online is elérhető.

Kapcsolódó cikk:

Szegénység egyenlő rosszabb felfogóképesség? 

Maradandó nyomot hagy a cigi a DNS-en

Érzékelésük teszi függővé a dohányzókat?

B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.