2016. 09. 05. - 15:40

Nagyobb a halál esélye trauma után 2 héttel?

Nagyobb a halál esélye trauma után 2 héttel?

Meglepő felfedezésre jutottak brit kutatók: a kevésbé komoly trauma miatt ellátott betegek esélye a halálra magasabb 1 nappal a sérülés után, mint a súlyos traumásoké!

Különös – a legtöbb traumás páciens túlélési esélye javul az idő múlásával, ám a kevésbé súlyos eseteknél meghökkentő módon az elhalálozás kockázata 24 órával a sérülés után a legnagyobb.

A halál esélye egy traumát követően általában csökken idővel, ám a brit kutatók rámutattak, hogy ez nem feltétlen igaz azon betegeknél, akik a trauma kisebb mértékét élték át.

A traumás esetek egy részénél 2 hét múlva is jöhet a halál

A traumás esetek egy részénél 2 hét múlva is jöhet a halál

Sőt, akinél alacsonyabb mértékű a trauma, annál a halálozási csúcs rizikója 2-3 héttel a sérülés után érkezik el – állapították meg a Leicester Egyetem kutatói új tanulmányuk során, melyet a Computers in Biology and Medicine szaklapban közöltek.

Korábbi tanulmányok leszögezték, hogy a halál esélye traumát követően az eset helyszínén, vagy pár órán belül a legvalószínűbb, ugyanakkor egyes páciensek hetekkel azután is meghalhatnak. Gyakori, hogy ez 30 nappal a sérülés után következik be s számos okból történhet. Vagy maga a sérülés a kiváltója, vagy a másodlagos állapot, így például fertőzés vagy szepszis.

A Leicester-i Egyetem kutatói 165 559 traumás esetet regisztráltak az adatbázisukban, amely egyébként a legnagyobb ilyen Európában. Ezek közül 19 289-nek „ismeretlen kimenetele” volt.

A kutatók azzal érvelnek, hogy ezek az eredmények nem hiányoznak, sokkal inkább arról van szó, hogy valamilyen módon rosszul jellemezték őket. Arra hivatkoznak, hogy az emberek képtelenek többezer esetet időrendi sorrendben rögzíteni, a vizsgálódáshoz új módszer tervezésére lenne szükség, amelyet az egészségügyi nyilvántartások nagyszabású analízishez használhatnának.

Sérülés után általában az idő segít

Sérülés után általában az idő segít

A precíz eljárások nagyon fontosak egy elemzés esetében – fejtették ki a kutatók egy sajtóközleményben -, mivel a teljes képhez elengedhetetlen a kontroll vizsgálatok hitelessége.

„Az egész elemzett TARN adatbázis alapján a halálozás kockázata idővel csökken a traumás eseteknél, ám a rétegzett elemzés mást mutat: a sérülést követő második vagy harmadik héten éri el a csúcspontját” – áll a brit kutatók tanulmányában. Az itt kifejlesztett megközelítés számos egészségügyi adatsorra alkalmazható, amely megmagyarázza az elveszített páciensek problémáját és az ismeretlen eredményeket.

Kapcsolódó cikk:

Biztonságos a gyermekek altatása?

Korán halnak a humoristák?

Figyelemmel nem fulladnak meg napi 2 gyerek

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.