2017. 04. 11. - 11:50

Plasztika: helyrehozható lesz a porc?

Plasztika: helyrehozható lesz a porc?

Megdöbbentő plasztikai újdonság: a 3-D biotintás nyomtatás segítségével a jövőben a térdben, orrban és a fülben lehetővé válhat a porcok helyreállítása.

A sportolóknál és az idős embereknél is gyakori probléma a sérülés vagy az arthritis, mely miatt porcot veszíthetnek s komoly fájdalmakkal számolhatnak.

A kutatók most érdekes bejelentést tettek: megtalálták a módot arra, miként állíthatnak elő porcszövete, 3-D nbionyomtatás segítségével, emberi sejteket tartalmazó tintával. Sőt, sikeresen tesztelték is azokat in vivo egérmodelleken. A fejlesztés a jövőben precízen előállított implantátumokat jelent a károsodott orrok, fülek és térdek számára.

A jövőben a 3-D biotintás nyomtatás segítségével a térdet is helyre lehet majd állítani?

A jövőben a 3-D biotintás nyomtatás segítségével a térdet is helyre lehet majd állítani?

A kutatók az Amerikai Kémiai Társaság 251. találkozóján mutatták be felfedezésüket.

„A háromdimenziós bioprinting forradalmi technológia, s várhatóan forradalmasítja a szövetalkotás és a regeneratív orvoslás módszereit” – mondta el Paul Gatenholm, PhD. Hozzátette: csapatuk abban érdekelt, hogy plasztikai sebészekkel dolgozzon együtt a porckárok helyreállításában. Így a károsodott fület, orrot vagy térdet helyre lehetne állítani sérülések vagy akár rákos megbetegedés után.

A plasztikai sebészeknek manapság nem egyszerű helyrehozni egy fület vagy orrot, ám most van remény arra, hogy egy napon a 3-D nyomtatás és a biotinta segítségével ez könnyebbé váljon, mégpedig a páciens saját sejtjeivel.

Gatenholm svéd Wallenberg Wood Tudományos Központban dolgozó csapata lépésről –lépésre halad előre, hogy megbirkózzon a kihívással.

Először olyan tintát kell kidolgozniuk, amely élő emberi sejteket tartalmaz, s a nyomtatás után is megőrzi formáját. Korábban a nyomtatott formák amorf alommá omlottak össze.

Egy új biotinta segítségével Gatenholm csapata poliszacharidokat kevert barna algából és apró cellulóz rostokból, vagy baktériumokból; de használtak emberi kondrocitákat is, ezek a sejtek építeik fel a porcot. Ezen mix alkalmazásával a kutatók képesek voltak élő sejteket nyomtatni, speciális felépítésben, így például fülforma alakban – s ez a nyomtatás után is megőrizte alakját.

A nyomtatott sejtekből laboratóriumi edényben is létrehoztak porcot – de ez egy igencsak mesterséges környezetnek számított.

A feladatuk az volt, hogy élő rendszerré tegyék az edényben elkészült formát. A nyomtatott szövetmintát egerekbe ültették – a sejtek túlélték és kialakult a porc. Ezután a kutatók keverték a porcsejteket csontvelőből vett, emberi mesenchymalis őssejtekkel. Mindez ugyanis korábbi kutatások szerint ösztönözte a primer sejtek szaporodását, jobban,mint ha csak egy műveletet hajtottak volna végre.

A több mint 60 napos tesztelés azt mutatta: a kombináció valóban ösztönözte a porctermelődést.

Természetesen további klinikai munkálatokra van még szükség, mielőtt a modellt emberen is kipróbálják.

Gatenholm azonban elmondta: csapata kozmetikai cégekkel is együttműködik, hogy 3-D bionyomtatott emberi bőrt fejlesszenek ki. Eddigi eredményeik már tesztelés alatt állnak. Azt remélik, hogy az így létrehozott kozmetikumokat ránctalanításhoz és egyéb stratégiáknál is használhatják majd, például a napkárosodás megelőzésére.

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.