2016. 10. 03. - 12:40

Szegénység = rosszabb felfogóképesség?

Szegénység = rosszabb felfogóképesség?

Meglepődtek a kutatók, amikor arra a felfedezésre jutottak, hogy a hosszú távú, rossz anyagi helyzet igen korán előnytelen kognitív funkciókhoz vezethet.

A már hosszú évek óta tartó szegénységnek sokkal korábban hatása lehet az ember egészségi állapotára, mint azt a kutatók korábban hitték. A fiatal felnőttkorban, illetve középkorúként megélt, hosszú időn átívelő rossz anyagi körülmények 50 éves korára már érinthetik egy ember kognitív funkcióit – derült ki a San Francisco-i Kaliforniai Egyetem kutatóinak új tanulmányából.

Az American Journal of Preventive Medicine szaklapban megjelentetett írás azt sugallja, hogy a szegénységnek nagyobb és gyorsabb befolyása van az agyi funkciókra, mint azt korábbi tanulmányok mutatták.

Rosszabb kognitív funkciókat eredményez a szegénység?

Rosszabb kognitív funkciókat eredményez a szegénység?

„Felfedezéseink világos kapcsolatot mutatnak: ezek szerint az agy kognitív teljesítménye és feldolgozási sebessége rosszabb, ha gazdaságilag hátrányos körülményeknek van valaki kitéve, hosszú időn át” – mondta el dr. Kristine Yaffe, a San Francisco Veterans Affairs Medical Center neuropszichiátriájának vezetője, valamint a tanulmány vezető szerzője.

A tanulmány lefolytatásához a kutatók 3383 felnőtt adatait elemezték, 18-30 éves korosztályban - egy, a fiatal felnőttek koszorúér kockázatáról szóló tanulmány keretében – 1985 és 2010 között összesen 6 alkalommal készítettek velük interjút.

A tartós szegénységet annak alapján ítélték meg, mennyi időt töltöttek a résztvevők egy bizonyos kereseti szint alatt.

Azok az alanyok, akik több ideig éltek ezen a szinten, átlagosan 0,92 ponttal szereztek kevesebbet a verbális memória teszten, ahol 0-15 pontig értékelték őket. 11,6 ponttal kaptak kevesebbet az agy feldolgozási sebességét vizsgáló feladatnál, ahol 8-125 közötti pontozást lehetett elérni. S csak picivel volt alacsonyabb az eredményük a válaszingereket mérő teszten az átlagos szinten élőknél.

„A kognitív egészség fenntartása kulcsfontosságú megfelelő egészségi állapotunk szempontjából" – magyarázta dr. Adina Zeki Al Hazzouri, a Miami Egyetem epidemiológiai- és közegészségügyi tudományos tanszékének munkatársa.

"A viszonylag fiatal korosztályról kiderült eredmények szerint a gazdasági nehézségek bizony hozzájárulnak a kognitív öregedéshez, lényeges mértékben szerepet játszanak az idősödésben a hátrányos helyzetű lakosságnál” – fejtette ki a szakember.

Kapcsolódó cikk:

Hiába eszel jól, ha stresszes vagy?

Jobban olvas a gyerek, ha ilyen az étrendje?

A fiatal nők szívét rontja a stressz leginkább

Maradandó nyomot hagy a cigi a DNS-en


B.A.

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.