2011. 09. 30. - 06:00

Az édesség utáni vágy

Az édesség utáni vágy
Ez most kizárólag nőknek szól, mert a preminstruációs szindróma és a nassolási kényszer kérdését szeretném kicsit körbejárni, mégpedig a fogyókúra szemszögéből nézve.
Az édesség utáni vágyA premenstruációs szindróma (PMS) azokat a fizikai és pszichés változásokat foglalja össze, amelyek a menstruációs ciklushoz köthetők. Általában a ciklus előtt 2-15 napig tart és a nők kb. 40%-át érinti. Akinél hosszabbra nyúlik ez az időszak, annál már a peteérést követően jelentkezhet a 150 féle ismert tünet egyike - másika, akár több is egyszerre. Ezek közül a legismertebbek:

mellfeszülés
felfúvódás
vizelési zavarok
vénás keringési zavarok, boka duzzanat
hullámzó kedélyállapot, álmatlanság
hízás
éhség és szomjúság érzés zavarai
libidó zavarok

Mindezek a tünetek havonta rendszeresen jeletkeznek és akik kénytelenek elszenvedni, azok sokszor észrevétlenül is a kelleténél sokkal többet esznek. A női szervezet vízvisszatartó képessége is jelentősen erősödik a menstruációhoz közeledve, de a hízást nem ez okozza elsősorban, mert ez átmeneti 1 kg súlytöbbletet jelent. A hangulati ingadozások miatt, vigasztalásként elfogyasztott édességek jelentik a nagyobb veszélyforrást.

A PMS során ellánállhatatlan nassolási kényszerrel is meg kell küzdeni más tünekkel egyetemben. Az édesség utáni vágyat pedig a legtöbbször nem gyümölcsökkel, vagy salátákkal csillapítja a nők többsége, hanem csokoládéval, tortákkal, süteményekkel vagy tésztafélékkel. Ráadásul leginkább az esti órákban, amikor a nassolást semmiféle fizikai aktivitás nem követi - főleg, ha TV-nézés közben történik.

Mindez azért veszélyesen félrevezető, mert még akkor sem emlékszünk az egész napi táplálékfogysztásunkra, ha kifejezetten megkérnek rá, hogy este írjuk le, mit is ettünk aznap. Az édesség pedig meglepő módon nagyon keveseAz édesség utáni vágyknek jut eszébe, egyszerűen elfelejtjük! Minderre Trevor Norman londoni orvos vizsgálata hívta fel a figyelmet, akinek a vizsgálataiban számítógépen regisztrálták a résztvevők által visszaidézett napi ételfogyasztást. Vagyis ez az un. láthatatlan nassolás kategóriájába tartozva alattomosan gyarapítja a fölösleges kilókat.

Azt régóta tudjuk, hogy az édességek gyorsan biztosítják a szerotonint szervezetünk számára akkor, amikor stresszes, depressziós, idegileg labilis időszakot élünk át. A hangulatingadozások elleni védekezésnek ez a módja azonban hosszútávon menthetetlenül hízáshoz vezet.

Érdemes tehát figyelemmel kísérni a havonként jelentkező ellenállhatatlan nassolási vágyat és tudatosan nem csokival, sütivel csillapítani, hanem egészségesebb alternatívát választva pl. gyümölccsel vagy testmozgással.

Memo

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.