2019. 05. 06. - 09:50

60 éve készült zenegépet szólaltatott meg a mesterséges intelligencia

60 éve készült zenegépet szólaltatott meg a mesterséges intelligencia

Igazi csodát tett a mesterséges intelligencia. Egy amerikai zeneszerző 10 éven át dolgozott a zenegépen, melyet azonban akkoriban nem tudott megszólaltatni.

Egy évtizeden keresztül dolgozott a több népszerű sorozat zenéjét megalkotó Raymond Scott egy zenegépen, de sosem fejezhette be. A gép digitális verzióját most a mesterséges intelligencia segítségével szólaltatták meg.
 
Raymond Scott neve sokaknak lehet ismerős, ha önmagában nem is, de a Looney Tunes („bolondos dallamok”) és a Simpson család zenéje miatt – ő szerezte ugyanis ezeket.
 
Mellette azonban szívesen barkácsolt, s megalkotta az Electronium nevű szerkezetet, akkoriban 1 millió dollárért. Ennyi pénzt és 10 évnyi munkát ölt bele, de végül nem sikerült befejeznie. A zenegéppel Scott egy önállóan komponáló szintetizátort akart létrehozni.
 
Befejezte mesterséges intelligencia segítségével: Yuri Suzuki az újraalkotott Electroniummal
Befejezte mesterséges intelligencia segítségével: Yuri Suzuki az újraalkotott Electroniummal
 
A zeneszerző 1994-ben halt meg. De hála egy hasonlóan lelkes elmének és a mesterséges intelligenciának, napjainkban Yuri Suzuki dizájner befejezte Raymond Scott munkáját – számolt be a Fast Company cég.
 
Scott tervei alapján Yuri Suzuki a Counterpoint Design Studio és a Google mesterséges intelligenciája kombinálásával alkotott meg zenét.
 
Az igazi Electroniumhoz hasonlóan ennek is három része van. A középső panelen lehet megadni dallamokat, elég csak néhányat. Ebből kreál a mesterséges intelligencia zenét, amelyet a jobb oldalon jelenít meg. A bal oldali panelen emellett ritmussal és effektekkel lehet gazdagítani a zeneművet.
 
Az Electronium valóban önállóan komponáló géppé vált, csak Scott idejében nem volt meg a hozzá szükséges megfelelő technológia, mellyel mára szolgál a mesterséges intelligencia.
 
A gépet jelenleg Mark Mothersbaugh birtokolja, ő segített Suzukinak, mivel Raymond Scott annak idején titokban készítette a zenegépet, így kevés információt lehetett megtudni róla.
 
A mesterséges intelligenciával befejezett zenegépet Londonban mutatják be egy kiállításon, 2019. május 16-án – adta hírül a Fast Company. Már ismert az is, hogy Yuri Suzuki online változatot szeretne létrehozni az Electroniumból, így azon szintén lehet majd gyakorolni.
 
Fotó: Twitter
 
László Adrienn

 

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.