2018. 10. 16. - 15:15

A könyvelés intelligens jövője

A könyvelés intelligens jövője

A könyvelés tudománya évszázados múltra tekint vissza, a mesterséges intelligencia és automatizálási technológiák ezen a területen való alkalmazása az, ami az igazi kihívást jelenti. A számvitel, az MI és az automatizálás kombinációja azért is hatékony és nyereséget hozó, mert igyekszik egyensúlyt találni az emberi szellemi erő és a modern technológia között.

Könyvelés és mesterséges intelligencia alapok

A könyvelés jövője
A gépi tanulás következetesen épül be az olyan technológiákba, amelyeket az emberek az információk küldésére és fogadására hoztak létre. A mesterséges intelligencia jövője azon a feltételezésen alapul, hogy az "intelligens" gépek továbbra is csökkentik az emberi munkaerő szükségességét.
 
Az MI nem csupán olyan szoftver, amely nagy mennyiségű adatból, levonható következtetésekből, és ezeknek a következtetéseknek megfelelően dolgozik és módosítja tevékenységét, hanem egy olyan rendszer is, amely gyorsan képes valós időben megtanulni, és alkalmazni ismereteit egy teljes szervezetre.
 

A könyvelők adatbevitelre és ellenőrzésre vonatkozó munkálatait is megkönnyítik többek között ezek a szoftverek, időt és pénzt takarítva meg. A legújabb technológia holisztikus pénzügyi tanácsadást kínál, így a könyvelők továbbra is javíthatják könyvelési pontosságukat és hozzáférhetőségüket, miközben diverzifikálhatják az ügyfelek által nyújtott szolgáltatásokat.
 
„Már látjuk, hogy a felhő-számviteli platformok túlmutatnak a tranzakciók automatizálásán és az elemzéseken is” – írja Blake Oliver, a Cloud Accounting Weekly szerkesztője.
„ A gépi tanulás lehetővé teszi a számviteli szakembereknek, hogy példátlan betekintést nyújtsanak ügyfélkörükbe."– teszi hozzá a szerző.

Oliver elmagyarázza, hogy egy hagyományos könyvelő esetében a munkavállaló általános munkaköre "informatikai rendszergazdára” változik, akinek ismernie kell a decentralizált, digitális elszámolást és a szaktudást. Más szóval létezik egy olyan információs rendszermenedzser, amely segít ügyfeleinek abban, hogy mind az adataikban, mind a pénzáramlásuk ellenőrzésében otthon legyenek. És míg a gépek adatbevitelen és szervezésen dolgoznak, addig a könyvelők szabadon kereshetnek proaktívabb üzleti törekvéseket.

Összegezve az intelligens könyvelők intelligens technológiával történő támogatásával – és az extra időtartammal, valamint a szolgáltatások diverzifikálása érdekének szem előtt tartásával – a bizalom megerősíthető az ügyfél pénzügyi horizontjában, és betekintést lehet nyerni a saját vállalkozás fenntartható növekedésébe.


A könyvelők a múltban rengeteg monoton, ismétlődő feladatot végeztek

 
Könyvelés a gyakorlatban: a jelen pár példája

A Smacc, a német szoftvergyártó cég mesterséges intelligenciát használ a szabadúszók, a kisvállalatok és a közepes méretű vállalkozások automatizálásához a számviteli rendszereik és pénzügyi beszámolóik automatizálása által.

A Smacc kliensek továbbítják a bevételeiket, amelyeket gépi olvasható formává alakítanak át. A bevételeket a titkosítás után a megfelelő számlához hozzárendelik. Idővel a rendszer megtanítja magát javítani funkciói által olyan kulcsszavak mentén, mint értékesítés, kiadás, számlakezelés és likviditási profil.

 

Öntanítás és fejlesztés

A szoftver több mint 60 adatpontot használ a bevételek és számlák felülvizsgálatához. Ellenőrzi, hogy a matematika pontos-e, és ellenőrizni tudja, hogy a kibocsátó helyes-e a részletekkel, például a hozzáadott-érték-adó azonosítószámaival. Amikor a szoftver megtanulta, hogyan kezelje az egyes beszállítókat, a feladatokat ezután automatikusan kezeli. Mesterséges intelligenciája lehetővé teszi, hogy ”öntanuljon” és folyamatosan javítsa az információ rendezésére és elosztására való képességét.

Az ügyfelek valós időben ellenőrizhetik számlázási és költségadataikat az interneten, és többé nem kell adatokat bevinniük, vagy várniuk kell a hónap végéig, hogy lássák, hol áll pénzük. Számos vállalat, például a QuickBooks felhő alapú számviteli szoftvert kínál, de a Smacc az első olyan mesterséges intelligenciát alkalmazó cég, amely javítja a szoftver automatizálási feladatait.

 

A Botkeeper

Másik ilyen szoftver a Botkeeper, aminek előnyei közé tartozik, hogy kategorizálja a költségeket, számláz az ügyfeleknek, bevételeket és kiadásokat gyűjt össze, összehangolja a számlákat, és bevezeti az adatokat a számviteli szoftverébe.
Szakképzett könyvelők ellenőrzik az adatokat, hogy pontosságot biztosítsanak, kezeljék a komplex könyvelést, és segítsék az igényeket és kihívásokat.

A Botkeeper portál testreszabható irányítópultokat és jelentéseket tartalmaz, amelyek kombinálják a pénzügyi és a nem pénzügyi adatokat egy vállalkozás teljes körű megtekintéséhez.
A megbízhatóság és kiszámíthatóság jegyében a Botkeeper weboldalán feltüntetett kiválóságok közé tartozik az is, hogy szakképzett könyvelők biztosítják, hogy a könyvelés mindig kezelhető és mindig pontos maradjon. Továbbá hatalmas megtakarításokat ígér a kézi adatbevitel helyébe lépő automatizálással,és  zökkenőmentes integrációt minden méretű vállalkozás számára.

 

A Xero egyik könyvelést segítő szoftvere: a Xero Practice Manager

A fent említett szoftver csökkenti az adminisztrátori költségeket, a Gyakorlókezelő használatával pedig az idő rögzítéséhez, a folyamatos ellenőrzéshez, valamint a számlázás és az erőteljes jelentések futtatásához segít hozzá.
A folyamatban lévő nyilvántartásokat számlákra konvertálja, és ügyfeleit közvetlenül a Xero Practice Manager rendszerből készíti  el, így az ügyfélszámlázás meglehetősen egyszerűvé válik.
Mindemellett szinkronizálja az ügyféladatokat, beépített időkövetővel rendelkezik, és jelentéseket készít, hogy a munkahelyek és az ütemezések teljes testreszabhatóak legyenek.

 

Pár szóban a Sage könyvelőszoftverről

A szoftver webhelyén (https://www.sage.com/) kis- közép és nagyvállalkozásoknak kínál korszerű megoldásokat. Ez a Sage könyvelőszoftver.

Kisvállalkozásoknak szánt megoldásai:
·  számvitel, készletek és kifizetések, Office 365-tel integrálva
·  egyszerű, időtakarékos eszközök segítik a pénzügykezelést és csökkenteni az adminisztrátorral töltött időt

Közepes vállalkozásoknak ígért fejlesztési területek:
·  Számvitel, gyártás, terjesztés, készletgazdálkodás
·  Kifizetések kezelése, és bérszámfejtés

És a nagyvállalkozások részére kínált megoldás egyike a vállalatmenedzsment.

 

Mit ígér az Intuit?

A Quickbooks hívómondata a vállalkozások életének megkönnyítése. Termékével, az Intuit-tal csatlakoztatni lehet a bankszámlát a tranzakciók automatikus importálásához és kategorizálásához. A szinkronizálás is megvalósulhat a népszerű alkalmazásokkal.

 

A OneUp perspektívája

Időspórolást ígér a OneUp automatikus számvitelével.  A OneUp szinkronizálja a bankot, behívja az ügyleteket és automatizálja a számlák 95%-át ún. titkosított technológiával, amelynek segítségével  az adatok jó kezekben vannak.

A várakozó, többfunkciós üzleti menedzsment szoftver a számlára, a számlázásra, a készletekre és a CRM-re közvetlenül csatlakoztatható a mobilról vagy a laptopról.

Egy ajánlat létrehozási is lehetséges a OneUp-pal néhány kattintással: a számlaalakítás és az ügyfélnek való elküldés mindössze két fázisa által.

 

…És rangsorolásuk a Forbes szerint

Egy tanulmányban a Forbes megvizsgálta a piacon elérhető 4 legnépszerűbb MI-alapú felhő-számviteli megoldás (OneUp, QuickBooks Online, SageOne és Xero) automatizálási lehetőségeit, és rangsorolta őket számviteli automatizálási indexük szerint, ami értékeli az MI motorok pontosságát, hogy automatikusan felismerje a banki hírcsatornákból érkező tranzakciókat, és minden felhasználó beavatkozása nélkül generálja a megfelelő számvitelt.

A OneUp bizonyult a leghatékonyabbnak egy 95% -os automatizálási indexen 5 hónapos használat után, ezt követte a QuickBooks Online (77%), a Xero (38%) és végül a SageOne (30%).


Adatok a jövőből

Az MI és a gépi tanulási technológiák könyvelésbe történő bevonása a legtöbb számviteli szoftver-gyártók (Intuit , OneUp , Sage és Xero) többségével valósággá válik, és olyan képességeket kínál, amelyek automatizálják az adatbevitelt.

A számvitel jövőjéről szóló kutatási jelentések szerint 2020-ig a számviteli feladatok (az adó, a bérszámfejtés, az ellenőrzések, a banki szolgáltatások) teljes mértékben automatizáltak lesznek az MI-alapú technológiák alkalmazásával, amelyek a számviteli ágazatot olyan kihívások elé állítják, amikre nem volt példa az elmúlt 500 évben – írja a Forbes.


A Forbes szerint 2020-ra a számviteli feladatok döntő többsége automatizált lesz


Nem kizárt, hogy a hagyományos követelések és számlákkal rendelkező tisztviselők hagyományos szerepe eltűnik, mivel az MI-alapú eszközök az alapvető működési elszámolásokat veszik át.  Ez azonban nem jelenti azt, hogy a könyvelő-tisztviselők elvesztik munkájukat.

Még ha az MI váratlanul gyors ütemben halad is előre, a könyvelő cégek és ügyfeleik önmagukban nem támaszkodnak az MI alapú számviteli szoftverekre.

 

A mesterséges intelligencia a könyvelők helyébe lép?

"Ha az MI rendszer jól van konfigurálva, akkor kiküszöbölheti azokat a számviteli hibákat, amelyeket általában nehéz megtalálni, és ezáltal csökkenteni fogja a felelősségünket, és lehetővé teszi számunkra, hogy tanácsadói szerepet töltsünk be." – magyarázza Stephanie Weil, a Silicon Valley-alapú számviteli vállalat Accounteam vezérigazgatója .

Annak ellenére, hogy nagyon ígéretes, a mai megoldások többségében használt gépi tanulási algoritmusainak pontossága még mindig jelentős hatékonyságnövelést igényel a számviteli hibák elkerülése és az automatizálás ígéretének teljesítése terén.
Így a kérdésre a válasz egy határozott nem.

Viszont vannak megfontolandó, mondhatni, mérlegelendő tények is.
Az emberekkel ellentétben az MI-alapú számviteli technológiák nem fáradtak vagy unatkoznak, így könnyen el tudják végezni a legfontosabb és ismétlődő feladatokat, amelyek szükségesek az alapkönyveléshez, például az adatbevitelhez és az általános könyveléshez. Ezek a feladatok manuálisan nagyon időigényesek lehetnek, és a valóság az, hogy az MI-alapú számviteli szoftver sokkal gyorsabban tudja befejezni ezeket a feladatokat, mint bármely meghatározott, szakmailag képzett könyvelő.

Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a hivatásos könyvelők hamarosan eltűnnének az MI algoritmusok javára. 2020 lesz az az év, amikor a számviteli feladatok, valamint a pénzügyekkel kapcsolatos feladatok, például az adózás, a bérszámfejtés, a banki szolgáltatások és a könyvvizsgálat teljes mértékben automatizálásra kerülnek az MI-alapú technológiákon keresztül. –  Jean Baptiste Su, az Atherton Research alelnöke és vezető elemzője szerint.

Bár ez komoly kihívásokat fog jelenteni a mai könyvelők számára, ugyancsak hatalmas lehetőségeket rejt magában a számvitel területén. Valójában több pénzügyi szakértő tekinti ezeket a technológiai fejleményeket előnyöknek a fenyegetések helyett. Minden nagyobb könyvvizsgáló cég szerint a legkorszerűbb MI-alapú számviteli szoftverek nagyrészt arra irányulnak, hogy kiszűrjék és elemezzék a nagy mennyiségű adatokat a korábban nem lehetséges sebesség révén.

A helyettesítés helyett ebben az esetben is az MI-alapú számviteli szoftvert érdemes a munkához kiegészítő eszközként tekinteni. Az új technológia inkább megoldást nyújt a régi számviteli problémákra, ami lényegében a könyvelőknek több lehetőséget kínál a hosszú távú stratégia kialakítására, ami abban is segít, hogy jobban szolgálja ügyfeleit.

 

Vasas Marianna

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.