2019. 06. 12. - 10:15

A robotok nem veszik el a munkát – de a bérek stagnálhatnak

A robotok nem veszik el a munkát – de a bérek stagnálhatnak

Bár sokan tartanak ettől, a robotok nem fogják elvenni az emberek munkáját – ám az ettől való félelem hozzájárulhat a stagnáló bérekhez – a Deloitte vállalat az ausztráliai helyzetet elemezte.

Amióta egyre jobban teret hódít a mesterséges intelligencia és számos területen megjelennek a robotok, az emberek többsége tart attól, hogy munkáját is rövid úton elveszíti.
 
A tömeges munkanélküliséggel kapcsolatos aggodalmak helytelenek, sokkal jobban félünk a technológiától, mint kellene – vélik azonban a közgazdászok. A Deloitte Access Economics szerint a robotok nem „lopják el” az emberek munkáját, de az automatizálástól való félelem hozzájárulhat a bérek stagnálásához.
 
A Deloitte-partner Chris Richardson azzal érvel, hogy az egyre tökéletesedő technológia a vegyes képességek iránt emeli meg a keresletet, a tömeges munkanélküliségtől felesleges tartani.
 
A dolgozók sokkal jobban félnek az automatizálástól, mint kellene - véli a szakember
A dolgozók sokkal jobban félnek az automatizálástól, mint kellene - véli a szakember
 
A Guardian Australia-nak adott beszédében Richardson azt mondta, annak ellenére, hogy a technológiai változások évtizedek óta gyorsulást mutatnak, a munkanélküliség aránya a világon igen közel van a valaha legalacsonyabbhoz – beleértve Amerikát, Angliát és Ausztráliát. Vagyis, ha attól félünk, hogy az emberek tömegével veszítik el a munkájukat, igencsak helytelenül gondolkodunk.
 
„Az új technológiák javítják és segítik a dolgozók munkáját, nem pedig helyettesítik a munkavállalókat” – fogalmazott Chris Richardson.
 
„Az új technológia több állást teremt, mint amennyit megsemmisít – csak az a különbség, hogy amelyeket elpusztít, az egyértelmű, míg a létrejött állások egyelőre nem olyan látványosak.”
 
Richardson kiemelte, hogy Ausztráliában például a dolgozók 45 százaléka most is ott tevékenykedik, ahol 5 évvel ezelőtt. Egy átlagos ausztrál pedig kb. 5 hónappal tovább dogozik egy helyen, mint akár egy évtizeddel ezelőtt.
 
Mint mondta, a technológiát nem lehet hibáztatni a bérnövekedés hiányáért. A jó technológiák éppenséggel értékesebbé teszik a dolgozókat, s nagyobb fizetéshez vezetnek. Ausztráliában 6 évnyi stagnálás után most végre, lassan, de javulni kezd a helyzet.
 
Chris Richardson hangsúlyozta, hogy a legmagasabb technológiával rendelkező országok munkavállalónként a legmagasabb fizetéssel rendelkeznek. Mégis, a munkavállalók és a munkáltatók jobban aggódnak amiatt, mit hoz a jelen és a jövő, s ez lehet az egyik fő oka annak, hogy a bérnövekedés nem működik úgy, mint korábban.
 
Egy adott munkanélküliségi szint szerte a világon kevesebbet eredményez a bérnövekedés tekintetében. Ez részben azért van, mert megjelentek a robotok és a dolgozók jobban aggódnak, mint kéne – tette hozzá a szakember.
 
A Deloitte egyébként jelentést adott ki a napokban, mely arról szól, hogy a jövőben a munkahelyeken kevesebb kézi- és több kognitív készségre lesz szükség.
 
A munkahelyek több mint 80 százaléka a jelen és 2030 között a tudással rendelkező munkavállalóké lesz, kétharmaduk pedig erősen a „lágy” készségektől fog függni. Egyre nő majd az olyan dolgozók iránti igény, akik nem rutin feladatokat látnak el.
 
Az automatizáció, amely az alacsony képességet igénylő feladatokat átveszi, lehetővé teszi az emberek számára, hogy komplexebb állásokat töltsenek be.
 
A kormányoknak az lenne a dolguk, hogy segítenek az embereknek a hiányzó képességek megtanulásában, segítsék az élethosszig tartó tanulást – emelte ki Chris Richardson.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.