2018. 06. 20. - 09:50

Alultáplált a gyerek? - Megmondja a mesterséges intelligencia

Alultáplált a gyerek? - Megmondja a mesterséges intelligencia

Egy életmentő mesterséges intelligencia-rendszer képes azonosítani az alultápláltság jeleit egyetlen fotó alapján – a funkciót egy nonprofit szervezet fejlesztette ki.

Óriási segítség lehet emberéletek megmentésében a mesterséges intelligencia – egy nonprofit szervezet olyan MI-rendszert fejlesztett ki, amely egyetlen fénykép alapján azonosítja az alultápláltság jeleit.
 
A MERON névre keresztelt rendszer (Method for Extremely Rapid Observation of Nutritional status) még mindig prototípus, de 78 százalékban pontos volt a tesztelt felnőttek esetében.
 
A technológiának köszönhetően sem annyi felszerelésre, sem annyi specialistára nincs szükség, mint általában - mégis könnyebb meghatározni, ki szenved alultápláltságtól – mutattak rá a fejlesztők.
 
A mesterséges intelligencia szoftver egy fotó alapján megállapítja az alultápláltságot
A mesterséges intelligencia szoftver egy fotó alapján megállapítja az alultápláltságot
 
A jelek észlelésével a kezelés is hamarabb megkezdhető, mielőtt az illető állapota kritikussá válna.
 
Szörnyű adat, de az alultápláltság miatt minden nap öt gyermek hal meg a világon – a legnagyobb kockázatnak kitett emberek azonosítása ezért létfontosságú. A MERON rendszer a fejlesztők szerint képes rámutatni a tünetekre, mindössze egy mobiltelefon használatával, anélkül, hogy egészségügyi szakemberre lenne szükség.
 
Jelenleg ugyanis ilyen esetekben kell a specialista, s meglehetősen nehéz a folyamat.
 
„Egyetlen vizsgálat összességében 20 és 30 perc között változik” – mondta el Anita Shah, a technlógiát kifejlesztő Kimetrica munkatársa.
 
A kenyai székhelyű szervezet Genfben mutatta be az új, mesterséges intelligencia-rendszert egy globális találkozón. A cél az, hogy a szoftvert alkalmazzák gyermekeken – de a tesztelést először felnőtteken végezték el, bizonyítandó, hogy működik a rendszer.
 
Az MI-szoftver kalibrálásához a MERON fejlesztői közel 60 ezer emberi arcokról készült fotó adatait használta fel. Ahogyan az arcukat, úgy a súlyukat és magasságukat is tartalmazta az adatkészlet.
 
A fénykép alapján kiszámította az emberek testtömeg indexét (BMI) és azt, hogy a nagyon sovány, normál testsúlyú, túlsúlyos vagy elhízott kategóriába tartoznak-e. 
 
A kísérlet végén a prototípus 78 százalékos pontossággal jelezte az alultápláltságot – s ez az Unicef nemzetközi jótékonysági szervezet figyelmét is felkeltette. Beszállt a Kimetrica projekt finanszírozásába, hogy kifejezetten az ötévesnél fiatalabb gyermekekre összpontosítsanak.
 
Ehhez persze a kenyai gyerekek arcát is tudnia kellett azonosítani a mesterséges intelligencia-rendszernek. A kutatócsoport esetükben az egészségügyi felmérésekre támaszkodhatott – a MERON 4 ezer fotót használt az MI-rendszer betanítására. Noha a képek közel egynegyede alkalmatlan volt arra, hogy alkalmazzák, a megmaradt mennyiség is segítette a technika pontosítását.
 
S bár a technológia még korai szakaszában tart, hamarosan élesben is bevethető lesz a gyorsabb és pontosabb diagnózisok felállítására.
 
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.