2018. 03. 14. - 09:50

Átalakul a munkaerőpiac

Átalakul a munkaerőpiac

Alapvető átalakuláson megy át a munkaerőpiac a következő időszakban. Az automatizáció és a mesterséges intelligencia használatával működő, „gondolkodó gépek” átvesznek bizonyos munkaköröket, megváltoztatják, milyen képességekre van szükség. Mire számíthatunk?

Napjainkban a munkaerőpiac alapvető átalakuláson megy keresztül. Mindez az automatizációnak és a mesterséges intelligencia által lehetővé tett „gondolkodó gépeknek” köszönhető, melyek ma már képesek feladatokban, munkakörökben átvenni az ember helyét.

A cégek más képességeket keresnek a humán munkaerőben, olyan készségekre van szükség, amelyet egy gép nem tud elvégezni.

A robotok már számos munkahelyen képesek elvégezni az ismétlődő feladatokat

A robotok már számos munkahelyen képesek elvégezni az ismétlődő feladatokat

A figyelemreméltó változások óriási kihívásokkal járnak szervezeti szempontból, a tehetség és a HR terén is. Az üzleti vezetők már szembesülnek azzal, hogy küzdeniük kell soha nem látott kockázatokkal, politikai és társadalmi felfordulás közepette.

A változás üteme felgyorsult. Meglehetősen kiéleződik a tehetségekért folytatott harc. A tehetség pedig többé nem azt jelenti, amit 10 évvel ezelőtt. Számos képesség, szerep és munkakör, amely holnap már létezni fog, ma még nem ismert a számunkra.

Hogyan képesek a szervezetek felkészülni a jövőre, amelyet csak kevesen tudnak meghatározni?

Milyen változásokra van szükség a tehetség terén? Hogyan tudja egy cégvezető megtartani, magához vonzani, motiválni az embereket, akikre szüksége van? S mit jelent mindez a HR számára?

Ez nem az az időszak, amikor hátradőlhetünk és várhatjuk az események kibontakozását.

Ahhoz, hogy a jövőre felkészülhessünk, meg kell értenünk azt, valamint tudnunk kell, miként formáljuk át a munkahelyeket az elkövetkező évtizedben. Az ezzel kapcsolatos kutatások már 2007-ben elkezdődtek: a PwC és a James Martin tudományos és civilizációs intézet (az oxfordi Said Üzleti Iskolából) megbízásából született felmérés, 10 ezer ember bevonásával Kínából, Indiából, Németországból, Angliából és Amerikából.

Mesterséges intelligencia: a robot a házimunkában is segít

Mesterséges intelligencia: a robot a házimunkában is segít

Abba adott betekintést, hogyan gondolkodnak az emberek arról, miként változnak majd a munkahelyek a jövőben, s ez hogyan befolyásolja majd a foglalkoztatási kilátásokat.

A munka jövőjének feltárása azonban sosem lesz teljesen meggyőző – valójában korunk egyik legmeghatározóbb jellemzője az, hogy képesek legyünk szembenézni a meglepetésekkel és zavarbaejtő fordulatokkal és nem megijedni azoktól.

2030-ig meglehetősen átalakul a munka világa - jobb felkészülni a jövőre.

Nem szabad elfelejteni, hogy a kiindulási pont éppoly fontos, mint a cél. A legjobb választás a radikális változtatás, amely egyesek esetében talán csak néhány lépés onnan, ahol ma vannak.

Stratégiánk nyilvánvaló és nem megbánandó cselekvések kombinációját tartalmazza majd, amelyben fontos szerepe lesz a képzettségnek.

Kapcsolódó cikk:

Kiborgok mentenék a bőrünket a jövőben?

Robot állít fel diagnózist Kínában?

Kik lesznek a vezetők a mesterséges intelligencia terén?

Búcsú Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.