2019. 06. 19. - 10:30

Bűnüldözés és gazdálkodás mesterséges intelligenciával

Bűnüldözés és gazdálkodás mesterséges intelligenciával

A mesterséges intelligencia már mindennapjaink része, még ha nem is mindenki érzékeli egyelőre. Pár éven belül látványos lesz azonban. A közlekedés, az egészségügy, a szórakoztatás, a sport, de a bűnüldözés és a gazdálkodás is használja. Hogyan?

Napjainkban már nem számít meglepőnek, ha hangasszisztens segíti mindennapi teendőinket, sőt az sem, ha vezető nélkül tűnik fel egy autó vagy robot szolgál fel egy étteremben.
 
A mesterséges intelligencia futurisztikus elképzelésből az életünk részévé válik, ám ez csak a kezdet.
 
A jövőben nemcsak az egészségügyet, a közlekedést, a szórakozást vagy a sportot segíti majd: a bűnöldözésben és a gazdálkodásban is részt vállal.
 
A rendőrségek világszerte elkezdték tesztelni a mesterséges intelligencia rendszereket, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy előbb lecsaphassanak a bűnözőkre. A brit rendőrség például az arcfelismerő rendszerrel kísérletezik, mely csupán egy arcrészletből azonosítani tudja a gyanúsítottat: elég hozzá egy fül.
 
A mesterséges intelligencia a gazdaságban is segít
A mesterséges intelligencia a gazdaságban is segít
 
Egy másik rendszer, melyet Spanyolországban fejlesztettek ki, a bűncselekmények helyszínének fényképeit szűri, bizonyítékokat keresve, melyek összekapcsolhatók a bűncselekménnyel.
 
A mesterséges intelligencia a rendőröknek és a bíróságoknak egyformán segít döntéseket hozni, abban is, hogy egy gyanúsítottat őrizetben tartsanak-e vagy sem, megjósolva, fennáll-e egyéb bűncselekmények elkövetésének kockázata.
 
Ellentmondásosabb az a projekt, amelyet Nyugat-Midland Rendőrsége fejlesztett ki: az MI és a statisztikák kombinációját használja fel annak felmérésére, hogy valaki elkövet-e bűncselekményt vagy áldozattá válik-e. Az azonosított személyeknek pedig helyi egészségügyi vagy szociális munkások segítenek a bűncselekmény megelőzésében.
 
Gazdálkodás
 
A mesterséges intelligencia várhatóan óriási előnyökkel jár az élelmiszertermelésre nézve világszerte. Olyan rendszert már kifejlesztettek, amely felismeri a teheneket a pofájuk alapján, s ez lehetővé teszi a jóval automatikusabb ellenőrzést.
 
Más eszközök is fejlesztés alatt vannak azonban, melyek például előre tudják jelezni az időjárási viszonyokat, s ennek megfelelően a gazdák felkészülhetnek.
 
Robotokat már ma is használnak gazdálkodók, szőlőültetvényeken például: azonosítják azokat a növényeket, melyeket metszeni kell vagy amelyek gyümölcsét szükséges eltávolítani a legjobb termés elérése érdekében.
 
A jövőben a drónok feltűnésére lehet számítani a gazdaságokban, melyek várhatóan olyan gyakori látvánnnyá válnak, mint a traktorok. A mesterséges intelligencia igen hasznos lehet ugyanis a földek ellenőrzésében, s azonosítani tudja, mely növényeknek kell több víz, műtrágya, föld vagy rovarirtó, mennyire érettek és mikor lesznek készek az aratásra.
 
A cikket folytatjuk.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.