2019. 05. 25. - 09:00

Diagnosztizálja a tüdőrákot a mesterséges intelligencia

Diagnosztizálja a tüdőrákot a mesterséges intelligencia

Kiderült: a mesterséges intelligencia jobb a tüdőrák diagnosztizálásában, mint a specialista orvosok – áll egy amerikai tanulmányban.

Úgy tűnik, a mesterséges intelligencia (MI) számos területen zárkózik fel a szakemberekhez: eddig sem volt titok, hogy az orvostudomány az egyik elsőszámú ilyen.
 
Most egy amerikai tanulmány rámutatott, hogy az MI jobbnak bizonyult a tüdőrák diagnosztizálásában, mint a specialista doktorok.
 
Az Illinois-állambeli Northwestern Egyetem és a Google kutatói abban bíznak, hogy a technológia jelentős mértékben növelheti a rákszűrés hatékonyságát. Ha a tumort időben találják meg, egyszerűbb annak kezelése is.
 
A mesterséges intelligencia kiválónak bizonyult a tüdőrák azonosításában
A mesterséges intelligencia kiválónak bizonyult a tüdőrák azonosításában
 
A kutatócsoport elmondta: a mesterséges intelligenciának óriási szerepe van a jövő egészségügyében, a jelenlegi szoftver azonban még nem kész a klinikai használatra.
 
A tanulmány a tüdőrákra koncentrált, amely több embert öl meg évente, mint bármely más daganattípus. Ez az oka annak, hogy az Egyesült Államok javasolja a rendszeres szűrést a magas kockázatú emberek számára, különösen azoknak, akik évekig dohányoztak vagy dohányoznak.
 
Ugyanakkor, a szűrés után invazív biopsziákon eshetnek át azok is, akiknél végül nem találnak rákot, s a tumor is hiányzik.
 
A tanulmány mesterséges intelligenciát alkalmazott, hogy lássa: javítható-e a szkennelés elemzése.
 
Első lépésben az volt a cél, hogy megtanítsák a számítógépes szoftvert 42.290 tüdő CT-felvétel segítségével, mely 15 ezer páciensről készült. A kutatók nem adták utasításba az MI-nek, hogy mit keressen, csak azt tudatták vele, mely pácienseknél alakult ki később rák és melyeknél nem.
 
A mesterséges intelligenciát ezután megversenyeztették egy, 6 radiológusból álló csapattal, melynek tagjai a CT-szkennelés elemzésével igazi karriert futottak be.
 
Az MI azonban hatékonyabbnak bizonyult a radiológusoknál, amikor egy-egy CT-szkennelést kellett megvizsgálni és velük egyenértékű volt a hatékonysága a többszörös vizsgálat alkalmával.
 
Az eredmények, melyeket a Nature Medicine szaklap közölt, azt mutatták, hogy a mesterséges intelligencia 5 százalékkal  javíthatja a rák diagnosztizálását, miközben leszorítja az ún. hamis pozitív eredményeket – tehát azokat az eseteket, amikor valakinél tévesen azonosítanak daganatot -, mégpedig 11 százalékkal.
 
Dr. Mozziyar Etemadi, a Northwestern Egyetem munkatársa a BBC-nek nyilatkozva azt mondta: a következő lépés a módszert betegeken alkalmazni, klinikai kísérlet keretében.
 
Etemadi szerint egyébként a mesterséges intelligenciának és az orvosoknak egymás mellett kell dolgozniuk, ez lenne a leghatékonyabb kezelés. Az MI pedig óriási szerepet játszhat az egészségügyben.
 
Rebecca Campbell, a brit Rák Intézet munkatársa hangsúlyozta: biztató, hogy a közeljövőben a technológiai innovációk segíthetnek a daganatos betegségek korai azonosításában – ezzel a kezelés is hatékonyabb lehet, s nő a túlélési arány.
 
Ahhoz hasonlóan, ahogyan az ember a tapasztalatokból tanul, a mélytanulási algoritmusok ismételten végrehajtják a feladatot, s minden alkalommal pontosabbá válnak – tette hozzá a szakember.
 
László Adrienn

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.