2020. 02. 03. - 10:05

Először adnak embernek mesterséges intelligencia alkotta gyógyszert

Először adnak embernek mesterséges intelligencia alkotta gyógyszert

Első alkalommal alkalmaznak emberkísérletekben mesterséges intelligencia által kifejlesztett gyógyszermolekulát.

Ez is eljött: immár embereknek is adnak abból a gyógyszermolekulából, amelyet a mesterséges intelligencia „talált fel”, az immár az egészségügyben is alkalmazott gépi tanulási módszerrel.
 
Az orvosságot az Exscientia brit start-up és a japán Sumitomo Dainippon Pharma alkotta meg. A gyógyszert obszesszív-kompulzív rendellenességgel (OCD) szenvedő betegek kezelésére használják majd.
 
Egy gyógyszerfejlesztésnél jellemzően általában 5 évet vesz igénybe, míg az eljut a kísérletezésig – a mesterséges intelligencia által alkotott MI-gyógyszer azonban mindössze 12 hónapot vett igénybe. Mindez mérföldőnek számít a gyógyszerfelfedezés terén – mondta el Andrew Hopkins professzor, az Exscienta vezetője.
 
Egy évtizeden belül akár minden gyógyszert is tervezhet a mesterséges intelligencia
Egy évtizeden belül akár minden gyógyszert is tervezhet a mesterséges intelligencia
 
Hozzátette: a betegek diagnosztizálására, adataik elemzésére már jó ideje használják a mesterséges intelligenciát, ám közvetlen felhasználása egy új gyógyszer létrehozásában még nem történt meg.
 
A DSP-1181 néven ismert molekulát algoritmusok segítségével hozták létre, melyek potenciális összetevőket „rostáltak”, összehasonlítva őket egy hatalmas paraméter-adatbázissal szemben.
 
A megfelelő molekulák megtalálásához több milliárd döntésre van szükség, s egy gyógyszer pontos mérnöki megtervezése ugyancsak egy óriási döntés – mondta el Hopkins professzor.
 
Kiemelte: az algoritmusok igazi előnye az, hogy agnosztikusak, így bármilyen betegségre alkalmazhatók.
 
A cég már jelenlegi is munkálkodik a rák-, valamint a és szív- és érrendszeri betegségek kezelésére alkalmas potenciális gyógyszereken. Remélik, hogy 2020 végére befejeznek még egy molekulát, amely készen áll a klinikai vizsgálatokra.
 
Ez az év az első, amelyben mesterséges intelligencia-tervezte gyógyszert alkottak, az évtized végére azonban akár valamennyi új orvosságot készíthet az MI – vélekedett Hopkins.
 
Paul Workman, a Rákkutató Intézet vezérigazgatója, akit nem vontak be a kutatásba, az áttörés kapcsán elmondta: a mesterséges intelligenciában óriási potenciál van a gyógyszerek felfedezésének fokozására és felgyorsítására.
 
László Adrienn

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.