2018. 06. 13. - 09:55

Emberek öltöztetését tanulja az új robot

Emberek öltöztetését tanulja az új robot

Látás helyett a gépi erőre támaszkodik az az új fejlesztésű robot, amely arra tanítja saját magát, hogy helyesen felöltöztessen egy embert.

Immár sikerrel ad fel egy kórházi köpenyt az emberekre a robot. Az újonnan fejlesztett, mesterséges intelligencia használatával működő robot nem a szemét használja az öltöztetéshez, inkább az erőre támaszkodik, pontosabban az érzékeire, ahogyan az ember kezére, könyökére, karjára, majd vállára segíti a ruhát.
 
Több mint 1 millió amerikai igényel napi fizikai segítséget ahhoz, hogy fel tudjon öltözni – sérülés, betegség vagy egyszerűen előrehaladott kora miatt. A robotok potenciálisan nagy segítséget jelenthetnek ebben, ugyanakkor a ruhák és az emberi test is elég összetett dolgot jelentenek a számukra.
 
Ahhoz, hogy ezt a szükségletet kielégítsék, a Georgia-i Technológiai Intézet olyan robotot fejlesztett, ami napjainkban egyre fejlődik: már sikeresen adja fel az emberi karra a ruhát.
 
Mesterséges intelligencia: a PR2 robot a ruha kézre helyezését tanulja
 
Mesterséges intelligencia: a PR2 robot a ruha kézre helyezését tanulja
 
A PR2 névre keresztelt gép magát tanítja, naponta közel 11 ezer szimulációt elemezve arról, ahogyan egy robot a karra segíti az öltözéket. Néhány kísérlete hibátlan volt, de voltak látványos tévedések is, amikor a szimulátor robot veszélyes erőket alkalmazott a karon, ütközve a kézzel vagy a környékkel.
 
A példák alapján a PR2 neurális hálózata megtanulta felmérni, mekkora erő szükséges a helyes ruha-feladáshoz, milyen segítséget igényel az ember.
 
„Az emberek is kísérletezéssel és hibázással tanulnak – ugyanezt a lehetőséget adtuk meg a PR2-nek is – mondta el Zackory Erickson, Georgia Tech PhD hallgatója, a kutató csoport tagja. – Egy embernél a többszázszor elismételt próbálkozás bizonyos esetekben akár veszélyes is lehet, de mellette végtelenül unalmas. Ám a robot egy nap alatt elsajátítja, milyen érzés fizikailag egy ember számára az öltöztetés.”
 
A robot azt is megtanulta megítélni, hogy egy-egy mozdulatnak milyen következményei lehetnek. Bizonyos mozgások túlzottan megfeszítik az anyagot, ezért nehéz feladni azt az emberre – s persze meg lehet találni a módját annak is, hogy tökéletesen és egyszerűen rásimuljon az öltöztetettre az anyag. A saját előrejelzéseit a robot arra használja, hogy kényelmesen felöltöztesse az illetőt.
 
Az ing karra igazítása már jól megy a robotnak
Az ing karra igazítása már jól megy a robotnak
 
A szimuláció sikere után a PR2 megpróbálkozott az öltöztetéssel – s kiderült, inkább az érzékelést alkalmazta a feladat elvégzéséhez, mint a látást.
 
„A robot előre gondolkodik magyarázta Charlie Kemp, a Georgia Technológiai és Emory Egyetem Wallace H. Coulter Tanszékének biomedikai mérnök professzora. – Megkérdezi önmagát, hogy ha egy bizonyos módon mozgat egy ruhát, az kevesebb vagy nagyobb nyomást gyakorol az ember karjára?”
 
A kutatók megváltoztatták a robot időzítését, lehetővé téve, hogy egy ötödmásodperccel előbbre járjon a gondolkodásban és tervezze meg a következő mozdulatot, de ennél kevesebb idő alatt többet hibázott.
 
„Minél jobban meg tudnak érteni bennünket a robotok, annál többet segíthetnek – mondta Kemp. – Akcióik fizikai hatásának megítélésével olyan asszisztenciát nyújthatnak, amely biztonságos, kényelmes és hatékony”.
 
Jelenleg a robot számára 10 másodpercet vesz igénybe feladni egy karra a ruhát. A teljes öltözködés megoldása azonban még időbe telik.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.