2019. 10. 23. - 07:50

Hány ember van a tömegben? – A mesterséges intelligencia megmondja

Hány ember van a tömegben? – A mesterséges intelligencia megmondja

Újabb meghökkentő tulajdonsággal bővült a mesterséges intelligencia tudástára – az MI seperc alatt képes meghatározni a tömegben levő emberek számát.

Amikor nagyobb sokaság jelenik meg egy közterületen, általában nehéz felbecsülni, hányan lehetnek benne. A közelmúltban London utcáira vonult ki egy tömeg, hogy második népszavazást kérjen az Egyesült Királyság európai uniós tagságáról. Ám vita támadt arról, hányan lehettek a protestálók.
 
A tiltakozás szervezői szerint 1 millió ember jelent meg, ám amikor az év elején hasonló állításokat tettek, tényellenőrző szervezetek ellentmondtak nekik.
 
A mesterséges intelligencia pontosabban felbecsüli a tömeg méretét
A mesterséges intelligencia pontosabban felbecsüli a tömeg méretét
 
A kutatók új módszert fejlesztettek ki az efféle esetek megoldására. A Reza Bahmanyar által kidolgozott, a Német Repülési Központban megalkotott mesterséges intelligencia segíthet az ilyen kérdések tisztázásában. Bahmanyar és kollégái olyan MI-t fejlesztettek ki, amely javíthatja a tömeg méretének felmérését a jövőben.
 
A rendszer létrehozásához a csapat majdnem negyedmillió embert számolt meg kézzel, 33 képen, amelyeket repülőből, drónnal vagy helikopterrel fényképeztek le, majd ezek segítségével tanították be az MRCNet nevű algoritmust.
 
Az MRCNet minden képet kis terekre oszt fel és elemzi, hány ember van rajtuk.
 
Az eredmények jobbak, mint egyéb, mesterséges intelligenciával működő tömegfelmérő rendszerek esetében – az új találmány 15 százalékkal precízebb a pontos szám elérésében, mint a legközelebbi versenytársak.
 
Ráadásul sokkal gyorsabb is - 0,03 milliszekundummal számítja az egyes négyzetekben szereplő emberek számát.
 
A kutatócsapat jelenleg csak laboratóriumi körülmények között használja ezt a mesterséges intelligenciát, de Bahmanyar reméli: hamarosan repülőgépeken és helikoptereken is alkalmazzák majd azt, hogy valósidejű számításokat végezzen.
 
A tömeg felbecslésének tudománya máig pontatlan, arra felkészülni pedig meglehetősen lassú folyamat. Keith Still, a Manchester Metropolitan Egyetem munkatársa szerint ráadásul igencsak érzelmi téma.
 
Mégis az eddigi legjobb tömegmérési módszert találta fel, amely figyelemmel kíséri az emberek által megtett útvonalakat, a tömeg sűrűségét és a résztvevők profilját, hogy pontos becslést kapjon.
 
„Úgy gondolom, a megfelelő helyeken alkalmazva a technológia nagyon is hasznos lehet – mondta Still. - A tiltakozás szervezői és a kormányok gyakran nem szeretnének valódi számokat. Marketing számokat annál inkább.” A kérdés az, be fognak-e befektetni valamibe, ami ez ellen szól – tette hozzá Keith Still.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.