2018. 07. 18. - 10:25

Így lesznek csapatjátékosok a robotok

Így lesznek csapatjátékosok a robotok

Új technikát fejlesztettek ki a kutatók, hogy rövid idő alatt megtanítsák a robotokat az ún. keresztirányú viselkedésre, minimális emberi felügyelet mellett, vagyis megbízható csapattagok legyenek a katonák számára.

Az amerikai hadsereg kutatólaboratóriuma, valamint a Carnegie Mellon Egyetem Robotikai Intézet kutatói új technikát fejlesztett ki, hogy a robotokat gyorsan megtanítsa ún. keresztirányú viselkedések kezelésére, minimális emberi felügyelettel.
 
A technika lehetővé teszi a robot platformok számára, hogy önállóan navigáljanak a környezetben, miközben akciókat hajtanak végre – melyeket az ember vár el tőlük egy adott szituációban.
 
A robotnak tudnia kell navigálni környezetében s közben döntéseket hozni
A robotnak tudnia kell navigálni környezetében s közben döntéseket hozni
 
A tanulmány kísérleteit a közelmúltban publikálták és tették közzé az Elektromos és Elektronikai Mérnökök Intézetének Nemzetközi Robotikai és Automatizálási Konferenciáján Brisbane-ban, Ausztráliában.
 
Az ARL kutatók, dr. Maggie Wigness és John Rogers számos vitába szálltak a konferencia résztvevőivel az interaktív prezentáció során.
Wigness elmondta: a kutatócsoport egyik célja az autonóm rendszerek kutatása, hogy megbízható robotcsapattársakat fejlesszenek a katonák számára.
 
„Ha a robot csapattagként működik, a feladatokat hamarabb végre lehet hajtani és jobban elérhető a szituációs tudatosság – fejtette ki a kutató. – A robot csapattagok előzetes felderítőként is használhatók potenciálisan veszélyes helyzetekben, tehát távoltarthatják a sérüléstől a katonákat.”
 
Ehhez azonban a robotnak tudnia kell használni tanult intelligenciáját az észlelés, értelmezés és döntéshozás során.
 
Katonai célra tanítják a mesterséges intelligenciával működő robotot
Katonai célra tanítják a mesterséges intelligenciával működő robotot
 
„A kutatás arra koncentrál, miként képes a robot intelligencia tanulni néhány emberi példából – magyarázta dr. Maggie Wigness. – A tanulási folyamat gyors és minimális példákat igényel, ezért ideális technika olyan területen, ahol a küldetés körülményei megváltoznak.”
 
Az ARL és a CMU kutatói most arra fókuszálnak, hogy a robot terepviszonyaira és a környezetben lévő tárgyak vizuális érzékelésére összpontosították az áttételes, keresztirányú viselkedés elsajátítását.
 
A robotot megtanítják, hogy különböző pontokról indulva navigáljon a környezetben, miközben az út szélén marad, s azt is oktatják neki, hogyan mozogjon az épületek takarásában.
 
A kisméretű robot előre feltérképezi a potenciálisan veszélyes terepet
A kisméretű robot előre feltérképezi a potenciálisan veszélyes terepet
 
A kutatók szerint - a különböző küldetési feladatokat figyelembe véve - a legmegfelelőbben megtanulható áttételes viselkedés már aktiválható.
 
Fordított optimális irányítást alkalmaznak, avagy fordított megerősítési tanulást, amely a gépi tanulás egy formája, mely optimális eljárást használva jutalmazási funkciót alkalmaz. Ebben az esetben azzal demonstrálják a robot számára a megfelelő eljárást, hogy olyan pályára küldik, amely a legjobban prezentálja, milyen viselkedést kell alkalmaznia.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.