2019. 05. 07. - 10:00

Japánban a modellek is a mesterséges intelligencia szüleményei

Japánban a modellek is a mesterséges intelligencia szüleményei

Teljesen élethű, ám a valóságban nem létező modellekkel helyettesítették japán kutatók a hús-vér nőket és férfiakat – ebben pedig a mesterséges intelligencia volt segítségükre.

Mesterséges intelligencia alkalmazásával hoztak létre élethű, de a valóságban nem létező modelleket Japánban. A rendkívüli, innovatív újítás a Kiotói Egyetem kampuszán műkdő DataGrid cég alkotása, mely mély tanuláson alapuló mesterséges intelligencia algoritmust fejlesztett ki.
 
A kutatók már létező technológia további tökéletesítésével jutottak el a célba, az úgynevezett Generative Adversarial Network (GAN) alkalmazásával. 
 
A mély tanulási algoritmust a DataGrid néhány újítással is gazdagította – míg korábban elsősorban arcokat generáltak a technológiával, most teljes emberi testet alkottak meg, amely ráadásul mozogni is képes.
 
 
A realisztikus, de nem létező modellek arca nem túl szabályos, hanem a való életnek megfelelően változatos és szabálytalan.
 
Ennél is tökéletesebbet szeretnének alkotni azonban, a modellek külsejét és a mozgásgenerálást illetően is. Már most is nagy felbontásúak, s már értékesítenék őket reklám- illetve ruházati cégek számára.
 
A technológia előnye, hogy egy adott termékhez leginkább passzoló modellt az algoritmussal egyszerűen előállíthatják. A virtuális modellnek nem kell fizetés és nem is fogalmaz meg kifogásokat, igényeket, állandóan elérhető és fotós sem szükségeltetik hozzá.
 
Az ún. GAN technológián egyébként dolgozik az Nvidia is – az általa létrehozott StyleGAN forráskódját közzétette a GitHub nevű oldalon, vagyis bárki kísérletezhet vele. Egyelőre főleg az arcgenerálásra fókuszál, megalkotásához – vagyis tanításához - csaknem 70 ezer portréfotót használtak fel, a Flickr-Faces-HQ adatbázisból.
 
A technológiának persze kritikusai is lettek – szakemberek egy része úgy véli, a mesterséges intelligencia által teremtett modellekkel csak tovább nőhet a digitális világban jelenlevő információk iránti bizalmatlanság. Hiszen az ember az információk nagy részét látása által kapja meg. A szövegeket képes ellenőrizni, ha utánanéz más forrásoknak is, ám a képek esetében ez nem lehetséges.
 
Nem kérdés, hogy a realisztikus, de nem létező emberek vagy más, GAN technológiával alkotott fényképek esetén hasonló a helyzet.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.