2019. 04. 23. - 10:06

Kígyószerű robotot fejlesztett a mesterséges intelligencia

Kígyószerű robotot fejlesztett a mesterséges intelligencia

Rossz hír azoknak, akik félnek a csúszómászóktól: kutatók egy, kígyó inspirálta lágy robotot fejlesztettek ki, amely gyorsabb és precízebb az elődjeinél.

A kígyó adta az ötletet a kutatóknak egy, az előbbieknél jóval gyorsabb és precízebb lágy robot megalkotásához.
 
A mesterségesen intelligens robot, melyet a Harvard John A. Paulson Mérnöki és Alkalmazott Tudományi Iskola (SEAS) kutatói hoztak létre, a japán kirigami segítségével készült.
 
Ez egy papírjáték, amely vágásokra támaszkodik az anyag megváltoztatása érdekében. Amint a robot nyúlik, a kirigami felszín 3D-texturált felületre vált (pop-up megoldás), mely a talajon úgy viselkedik, mint a kígyó bőre.
 
Megalkották a kígyószerű robotot a kutatók
Megalkották a kígyószerű robotot a kutatók
 
Az első generációs robothoz lapos kirigami lapot használtak, amely egyenletesen alakult ki a nyújtással. A szerkezetnek programozható „héja” van, vagyis a kirigami vágások a kívánt módon bukkannak elő, javítva a robot sebességét és pontosságát.
 
A kutatást a Proceedings of the National Academy of Sciences szaklap közölte.
 
„Ez az első példa egy nem egységes pop-up deformációval rendelkező kirigami struktúrára – fogalmazott Ahmad Rafsanjani, a tanulmány első szerzője és a SEAS posztdoktor munkatársa. - A lapos kirigamiban a pop-up folyamatos, vagyis minden egyszerre bukkan elő. A kirigami héjban viszont nem folyamatosról van szó, ez a típusú kontroll a formaváltásnál használható arra, hogy érzékeny felületek és az intelligens bőr kialakítását vigyük véghez.”
 
Az új kutatás az anyag két tulajdonságát kombinálta- a vágások méretét és a lap görbületét.
 
A funkciók vezérlésével a kutatók programozhatják a pop-upok dinamikus terjedését az egyik végről a másikra, vagy kontrollálhatják a helyi pop-upokat.
 
A korábbi kutatások során egy lapos kirigami lapot elasztomer működtetőszerkezet köré tekertek. A jelenlegiben azonban a kirigami felületet egy hengerbe tekercselték, a két végén fejt ki erőt az indító szerkezet.
 
„A fázistranszformáló anyagokból származó ötletek kölcsönzésével, s azok kirigami-inspirált építészeti anyagoknál történő felhasználásával megmutattuk, hogy a folyamatos és nem folyamatos pop-up fázisok egyidejűleg létezhetnek a hengeren” -  mondta Katia Bertoldi, a SEAS William és Ami Kuan Danoff professzor Alkalmazott Mechanika részlegének munkatársa, a tanulmány vezető szerzője. Hozzátette, hogy a vágások és a görbület egyszerű kombinálásával képesek rendkívül eltérő viselkedést programozni.
 
A következő lépésben a kutatók fordított tervezési modellt dolgoznak ki a bonyolultabb deformációkhoz.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.