2018. 09. 17. - 09:55

Korán azonosíthatja a demenciát a mesterséges intelligencia

Korán azonosíthatja a demenciát a mesterséges intelligencia

A demencia diagnózisát kognitív funkciók tesztelésével állapítják meg a kórházakban. Az idősödő populációval egyre több embernél fejlődik ki a betegség – kutatók most megmutatták, hogy a mesterséges intelligencia képes időben jelezni a demencia közeledtét.

Sokat segíthet a demencia kora azonosításában a mesterséges intelligencia, azaz a gépi tanulás.
 
Korábban a betegség diagnózisát olyan kognitív funkciók tesztelésével végezték, mint a Mini Mentális Állapot Vizsgálat (Mini-Mental State Examination - MMSE) és a kórházakban alkalmazott orvosi képalkotó rendszerek. Csakhogy ahogy öregszik a társadalom, egyre többeknél alakulhat ki demencia. Korábbi tanulmányokban a diagnózisokat többnyire neuropszichológiai kérdések segítségével alkották meg, s a kérdésekhez való „hozzászokás” csökkentette a sikerességet a betegség azonosításában.
 
Az Osakai Egyetem és a Nara Tudományos és Technológiai Intézet közös kutatása most demonstrálta: lehetséges a demencia diagnosztizálása emberi interakciós beszélgetésekből is. A technikára a gépi tanuláson keresztül jöttek rá: a gép az idős emberek hangjának jellegzetességeit tanulja meg, amint könnyű kérdésekre válaszolnak – ezeket egy avatár teszi fel a számítógépen.
 
Mesterséges intelligencia: a számítógépes avatár kérdések alapján azonosítja a demenciát
Mesterséges intelligencia: a számítógépes avatár kérdések alapján azonosítja a demenciát
 
A kutatók a gépi tanulási algoritmusokat javasolják arra a célra, hogy a demencia jeleit korai szakaszban azonosítsák, kialakítva a demencia azonosítási rendszert, interaktív számítógépes avatárok segítségével. A gépi tanulás számára olyan modellt alkottak, mely a beszédet, nyelvet, arckifejezést tartalmazza idős emberek felvett dialógusaiból.
 
A gépi tanuláson keresztül a számítógép képes lesz megkülönböztetni a demenciával küzdő személyeket az egészségesektől – 90 százalékos pontossággal, 6 kérdés során (2-3 perc van kérdésre).
 
A kutatócsoport a kérdéseket a neuropszichológiai tesztek, valamint random kérdések alapján állította össze – felvettek interaktív adatokat beszélt dialógusokból, melyeket az avatárok 12 résztvevővel készítettek. Az alanyokat már diagnosztizálták demenciával. A vizsgálatban rajtuk kívül 12 egészséges ember vett részt – a kontrollcsoport.
 
Ennek eredményeképpen a számítógép – a mesterséges intelligencia – képes volt elválasztani egymástól az egészséges és a beteg személyeket, 92 százalékos pontossággal.
 
Kiderült, hogy a demenciát meglehetős precízséggel azonosítani lehet a demenciára jellemző dolgok megfigyelésével: ilyen a késleltetett válasz egy kérdésre, az intonáció, az artikuláció, valamint a főnevek és igék százalékos aránya a beszédben.
 
Takashi Kudo vezető szerző elmondta: ha ezt a technológiát továbbfejlesztik, könnyedén meg lehet majd határozni, hogy egy idős ember a demencia korai szakaszába lépett-e. Mindehhez csak a számítógépes avatárral kell beszélgetnie egy ideig. Így a diagnózis korábban felállítható és kezeléshez is előbb juthat a páciens.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.