2019. 05. 23. - 10:05

Láthat a mesterséges intelligencia úgy, mint az ember?

Láthat a mesterséges intelligencia úgy, mint az ember?

Számítógépes tudósok megtanítottak egy mesterséges intelligencia-ügynököt olyan dolgokra, amelyeket csak az ember tud. Látása egyre javul.

Megszületett a mesterséges intelligencia, mely megközelítőleg képes úgy látni, mint az ember. Az Austin-i Texasi Egyetem számítógépes kutatói megtanították olyasmire, amit általában csak az ember tud – néhány gyors pillantással felmérni a környezetet, következtetni az egészre.
 
Ezek a képességek hatékonyak a keresési- és mentő feladatok végrehajtásában, melyet a tudósok szeretnének a robotokra bízni. A jövőben a képességeik nagymértékben fejlődhetnek, ezáltal a veszélyes küldetések esetében nyugodtan bevethetők.
robotszem_1
 
A kutatócsoport, melyet Kristen Grauman professzor vezetett a PhD-hallgató Santhosh Ramakrishnannal és a korábbi doktorandusz Dinesh Jayaramannal együtt – már a Berkeley-i Kaliforniai Egyetemen -,  a Science Robotics szaklapban közölte eredményeit.
 
A legtöbb mesterséges intelligencia-ügynök – azaz számítógépes rendszer, mely felruházza a robotokat és egyéb gépeket intelligenciával – általában igen specifikus feladatokra van megtanítva, például arra, hogy felismerjen egy tárgyat vagy megbecsülje a térfogatát, olyan környezetben, amelyet azelőtt már megtapasztalt. Ilyen egy gyár is.
 
A Grauman és Ramakrishnan-féle MI-ügynök azonban olyan vizuális információkat gyűjt össze,  amelyeket széles körű feladatokra lehet használni.
 
„Olyan mesterséges intelligencia-ügynököt szeretnénk, amely általánosságban fel van szerelve ahhoz, hogy belépjen egy környezetbe és kész feladatok észlelésére, amint azok felmerülnek – mondta el Grauman. - Sokoldalú és különböző feladatokra képes, mivel hasznos mintákból tanult a vizuális világról.”
 
A tudósok a mély tanulást használták edzésére, vagyis egyfajta gépi tanulást, melyet az agy neurális hálózatai inspiráltak, annak érdekében, hogy MI-ügynökeiket képezzék - több ezer 360 fokos, különböző képpel a környezetről.
 
Ahogyan mi, emberek is elsődleges információként kezeljük azokat a szabályokat, melyek egy már ismert környezetben léteznek – például minden zöldséges bolt, ahol valaha jártunk -, azokat az MI-ügynök fáradhatatlanul keresi. Intelligens találgatásokat készít arról, hol gyűjtse a vizuális információkat, hogy jól megoldhassa az észlelt feladatot – magyarázta a kutató.
 
A tudósok egyik nagy kihívása olyan MI-ügynököt alkotni, mely szűk időkorlátok mellett tud működni. Hiszen ez kritikus kérdés a kereső-mentő feladatok során. Egy égő épületben például a robot képes lenne gyorsan megállapítani az emberek helyét, a lángokat és a veszélyes anyagokat, ezeket az információkat pedig továbbítaná a tűzoltóknak.
 
A jelenlegi mesterséges intelligencia-ügynök már képes úgy látni, mint amikor egy ember egy helyben állva nézelődik, s fordíthatja bármerre a kameráját – de új pozícióba nem tud lépni. Ugyanígy, meg tud fogni egy tárgyat, megvizsgálja azt és meg tudja fordítani.
 
A kutatók azonban most azon dolgoznak, hogy olyan rendszert fejlesszenek ki, amely teljesen mobil robotot tesz lehetővé hatékony látással.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.