2019. 12. 30. - 12:20

Már szagolni is képes a mesterséges intelligencia

Már szagolni is képes a mesterséges intelligencia
A mesterséges intelligencia elképesztő módon fejlődik napjainkban, és egyre több új fejlesztés kerül ki a tudósok és informatikusok laborjaiból. Egy friss technológia pedig már szinte érzékszervi tulajdonságokkal ruházza fel az MI-t, hiszen már különböző szagokat és illatokat is képes elkülöníteni.

S ki másnak a nevéhez fűződne ez a hihetetlen fejlesztés, mint a Google-éhez? A Google kutatói a mesterséges intelligencia hálózatokat olyan új módszer szerint képezték ki, amelynek eredményeként a technológia meg tudja jósolni azt, hogy milyen szagú vagy illatú lesz egy bizonyos molekula, méghozzá a kémiai szerkezete alapján.

Az MI egészen pontosan a molekula szagprofilját a grafikus neurális hálózatok segítségével azonosítja. A tesztelés során a kutatók különböző címkéket készítettek a szagok azonosítására, és azt vizsgálták, hogy mennyire pontosan tud ez megtörténni. A minták között szerepel vanília, jázminvirág, dinnye és eper illatú, tehát gyakorlatilag a Google létrehozott egy saját parfümkínálatot a robotjai számára.


A szaglás képességével ruházták fel a mesterséges intelligenciát a Google-nél


Míg a látás és a hallás képessége különböző digitális módszerekkel és eszközökkel viszonylag jól megoldható, addig a szaglás idáig nagy hátrányban volt a kutatás-fejlesztés terén. A Google mostani kísérletei éppen ezt a hiányt próbálják befoltozni, még akkor is, ha egyébként nincs könnyű dolguk. Pusztán ugyanis a kémiai szerkezet alapján nehéz a szagokat meghatározni, hiszen már nagyon minimális változtatás is elég a molekula szerkezetében ahhoz, hogy például rózsa helyett záptojás szag legyen az eredmény.

A szaglás képességével ruházták fel a mesterséges intelligenciát a Google-nélA kutatók közel 5000 illatdefiníciót állítottak össze parfümökben jártas szakemberek segítségével, az egyes molekulákhoz pedig különböző tulajdonságokat társítottak, mint például "fás", "édes" vagy "jázmin". Az összes adatkészlet kb. kétharmadát fel is használták arra, hogy fejlesszék a neurális hálózatot, illetve tesztelték azt, hogy a fennmaradó egyharmad rész illatait azonosítani tudja-e a technológia. És igen, az MI már a képes felismerni bizonyos illatokat.

Közel lehet tehát az az idő, amikor a robotoknak orra is lehet.

- Varga Viktor -

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.