2019. 12. 03. - 09:50

Mesterséges intelligencia a precíz biopsziáért

Mesterséges intelligencia a precíz biopsziáért

A kutatók azt remélik, hogy az olyan rutin eljárások, mint a biopszia, hamarosan a mesterséges intelligencia segítségével mindennapos orvosi eszköznek számítanak majd.

Várhatóan a közeljövőben végezhető lesz minimális irányítás mellett a biopszia a mell- és a prosztata esetében – ezzel nemcsak kisebb költség érhető el a vizsgálatok tekintetében, hanem a betegek fokozott kényelme is.
 
A biosziát végző új robotokon már dolgoznak a Baltimore-i, Maryland-i Johns Hopkins Urológiai Robotika Laboratóriumában.
 
PneuStep néven olyan egészségügyi robotot fejlesztettek ki, mely az MRI vizsgálat során a szerv biopsziákat is elvégzi. A robotot fémet és áramot nem alkalmazó motor hatja, s csak mágneses rezonancia képalkotó gépek által generált, intenzív mágneses mezőkön működőképes.
 
Mesterséges intelligencia segíti a precíz robotbiopsziát a kísérletben
Mesterséges intelligencia segíti a precíz robotbiopsziát a kísérletben
 
A kerámia, műanyag és gumi összetevőkkel készült szerkezet levegő és fény használatával dolgozik, vagyis fogaskerekek és dugattyúk sorozata működteti egy másik szobából.
 
Míg korábban a kutatók többségében „vak” biopszia-vizsgálatokra hagyatkoztak a prosztata vagy a mell operálásánál, a robot jóval precízebb megoldást kínál. A PneuStep lényegesen javíthatja a prosztatarák kezelését – a problémát csaknem lehetetlen MRI gépen kívül észrevenni.
 
A bizakodó kutatók szerint az egy lépésben elkészíthető mell-biopsziák is elérhetők lesznek hamarosan. Vagyis ha a mammográfia gyanúsat észlelt, a robot vezet be egy tűt az adott területre és mintát vesz.
 
A mell-biopszia elvégzéséhez szükséges roboton jelenleg a Duke Egyetem kutatói dolgoznak. Olyan, szemmel rendelkező asztali robotot alkottak, amely háromdimenziós ultrahangos technológiát használ, azonban a robot agyát mesterséges intelligencia program tartalmazza – ez dolgozza fel a 3D-s információkat, s a robot elvégzi a feladatot.
 
Az MI segítségével pontosan azonosítják a problémás helyet a szimulált emlőben, majd a robot kiszámítja a pozíciót és oda vezeti a tűt.
 
A legújabb kísérletekben a robot képes volt irányítani a tűt a robotkar végén, hogy megérintsen egy apró fémdarabot, melyek mérete reprezentálja az apró kalciumlerakódásokat – ezek neve mikrokalcifikatonok, s egy szimulált szivacsmellbe ültették be őket.
 
„Ezen lerakódások az esetek többségében jóindulatúak, de a rák előfutárai lehetnek – magyarázta Ned Light mérnök. - Ha a mammográfia és az ultrahangvizsgálat szerint a mikrokalcifikációk gyanúsak, a biopszia jó megoldás a helyzet felderítésére.”
 
Az eredmények igencsak ígéretesek, s csupán egy alap robotot és szintén alapvető mesterséges intelligencia programot használnak – a kutatók optimisták, mivel ha egyszer a robot és mesterséges intelligenciája javul, a robotasszisztenssel végzett biopszia 5-10 éven belül megvalósulhat.
 
Ahogyan a Da Vinci Sebészeti Rendszer, úgy ez a robot is jóval precízebb lesz, mint az ember sebész keze jelenleg, s tudományosabb, mint az alapvető emberi megítélés.
 
Amint e robotok önállóan vagy távoli helyről is működhetnek, kiterjedt bővülést fogunk tapasztalni az orvosi szolgáltatások területén.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.