2019. 04. 20. - 09:00

Mesterséges intelligencia: robotokat a környezetvédelemben

Mesterséges intelligencia: robotokat a környezetvédelemben

Szakemberek Romu néven olyan robotok fejlesztettek ki, mely önállóan képes acéllemezeket a talajba vezetni. Az épített struktúrák visszatartó falakként működhetnek, például az erózió ellen.

Komoly szerepet vállalhatnak a robotok a környezetvédelemben. A Romu névre keresztelt, robotikusok által kifejlesztett modell önállóan képes blokkoló acéllemezeket vezetni a talajba, s ezek az épített struktúrák visszatartó falakként működhetnek, illetve az eróziógátló gátak ellenőrzésében is hasznukat lehet venni.
 
A számítógépes szimulációk szerint a mesterségesen intelligens robotok vályúba is telepíthető, hogy segítsen a veszélyben levő, elárasztott vagy extrém mértékben száraz területeken.
 
A mesterségesen intelligens Romu robot acéllemezt vezet a talajba
A mesterségesen intelligens Romu robot acéllemezt vezet a talajba
 
A mesterséges folyópartok mellett a fizikai akadályok segítenek az árvizek és az erózió elleni küzdelemben. A nagyon száraz és sivatagos részeken ellenőrző gátak segíthetnek megtartani a talajt esőzés után, majd visszaállítani a megrongálódott területet.
 
Építési projektekben a fémlemezek adnak támaszt a feltárások során, a falakat a hegyoldalon, lejtőn tartva, avagy tartós alapokon.
 
Ezeket az alkalmazásokat mind kezelni lehet az önálló robotokkal - a lapos anyagból hajtogatott elemeket függőlegesen el tudják helyezni a talajban, stabilizálva azt. A megfelelő talajstabilizálás kulcsfontosságú a fenntartható földgazdálkodás szempontjából az olyan iparágakban, mint az építészet, bányászat és mezőgazdaság.
 
Egy adott terepen a földromlás, az ökoszisztéma-szolgáltatások elvesztése is hozzájárul a klímaváltotáshoz, s jelentős összegeket emészt fel.
 
Pontosan ez volt a motivációja a Harvard Wyss Biológiai Inspirációs Mérnöki Intézetének, amikor megalkotta az önállóan dolgozó robotot – mely képes magától reteszelő acéllemezeket a talajba vezetni.
 
Az erről szóló tanulmányt az IEEE Nemzetközi Robotikai és Automatizálási Konferencián mutatják be 2019 májusában, a kanadai Montrealban.
 
László Adrienn

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.