2022. 08. 24. - 09:00

Mesterséges intelligencia - Valóra válik a robot-izom?

Mesterséges intelligencia - Valóra válik a robot-izom?

Vajon megvalósítható lesz-e az erős és gyorsan váltó mesterséges izom? Egy dél-koreai kutatócsoport új koncepciót dolgozott ki a polimer elektrolitokról, amely a robotok izmainak kifejlesztéséhez vezethet.

Megvalósulhat a mesterséges izom, mellyel felszerelhetik majd a robotokat. A dél-koreai Pohang Tudományos és Technológiai Egyetem Postech kutatócsoportja olyan újításokat hozhat létre létre a puha robotika és a viselhető technológia terén, amelyek az eddig példátlan mesterséges izom kifejlesztésére is használhatók.
 
Az egyetem kémia tanszékén tevékenykedő Moon Jeong Park professzor, Chang Yun Son professzor és Rui-Yang Wang kutató professzor vezetésével a Postech csoport új koncepciót dolgozott ki a polimer elektrolitokról, amelyekben különböző funkcionális csoportok egymástól 2Å távolságra helyezkednek el.
 
Ez a polimer elektrolit képes ionos és hidrogénkötési kölcsönhatásokra is, ezáltal megnyílik a lehetőség ezen ellentmondások feloldására. Olvasd el: Mesterséges intelligencia - Robotkesztyű segítene a gyenge fogású embereknek
 
Megvalósulhat a mesterséges izom, mellyel felszerelhetik majd a robotokat
Megvalósulhat a mesterséges izom, mellyel felszerelhetik majd a robotokat
 
A mesterséges izmokat arra alkalmazzák, hogy a robotok természetes módon mozgassák végtagjaikat, ahogyan az ember. Ezen izmoknak meghajtásához azonban olyan működtetőre van szükség, amely alacsony feszültségű körülmények között mechanikai átalakulást mutat. Olvasd el: Emberi izom-olvasót alkottak a mesterséges intelligencia-kutatók
 
Az aktuátorban használt polimer elektrolit természetéből adódóan eddig nem lehetett egyszerre elérni az erőt és a sebességet, mert az izomerő növelése lassítja a kapcsolási sebességet, a sebesség növelése pedig az erőt.
 
A korlátok leküzdésére a mostani kutatás bevezette a bifunkcionális polimer innovatív koncepcióját. Az üvegszerű polimer mátrix belsejében több nanométer széles egydimenziós ioncsatorna kialakításával olyan szuperionos polimer elektrolitot sikerült elérni, amely nagy ionvezetőképességgel és mechanikai szilárdsággal is rendelkezik.
 
A tanulmány eredményei újításokat hozhatnak létre a puha robotika és a viselhető technológia terén, alkalmazhatók ugyanis az eddig nem létező mesterséges izom kifejlesztésére, amely egy hordozható akkumulátorhoz (1,5 V) kötődik és több ezredmásodperc gyorsaságú kapcsolást és jelentős erőt eredményez.
 
Ezen túlmenően ezeket az eredményeket várhatóan a következő generációs szilárdtest-elektrokémiai eszközökben és a rendkívül stabil lítium-fém akkumulátorokban is használják majd.
 
A kutatók tanulmányukat a közelmúltban tették közzé az Advanced Materials nemzetközi tudományos folyóiratban.
 
 
L.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.