2018. 06. 21. - 09:25

Miniszerveket növesztenek a robotok

Miniszerveket növesztenek a robotok

A mesterséges intelligencia használata felgyorsíthatja a regeneratív gyógyászati ​​kutatásokat és a gyógyszer-felfedezést. A robotok ugyanis ma már mini szerveket is fejleszteni tudnak.

Robotokat használ az az újonnan kifejlesztett, automatizált rendszer, amelyet arra terveztek, hogy meglehetős gyorsasággal emberi mini-szerveket állítson elő őssejtekből. A Washingtoni Egyetem Seattle-i Egészségügyi Iskolája alkotta meg az ígéretes rendszert.
 
A mini szervek használatát széles körben szeretnék alkalmazni a kutatásban és a gyógyszerek fejlesztésében – mondta el Benjamin Freedman, az intézmény nefrológiai osztályának professzor asszisztense, aki a kutatást vezette. Mindez egy új, „titkos fegyver”, a betegségek elleni küzdelemben – mondta el a professzor, aki az egyetem Őssejt és Regeneratív Egészség Intézetének tudósa is.
 
A technikát a Cell Stem Cell szaklapban megjelentetett tanulmány írja le, melyben részt vett Stefan Czerniecki és Nelly Cruz, a Freedman laboratóriumból, dr. Jennifer Harder, professzor asszisztens, a Michigan Orvosi Egyetem Nefrológiai osztályának orvos adjunktusa és vesespecialista.
 
A robotok által fejlesztett miniszervek hasonlóan viselkednek, mint az eredetiek
A robotok által fejlesztett miniszervek hasonlóan viselkednek, mint az eredetiek
 
A sejtek hagyományos módon történő növesztése biomedikai kutatások részére úgy történik, hogy lapos, kétdimenziós lapok formájában tenyésztik őket, ez viszonylag egyszerű folyamat. Az elmúlt években azonban a kutatók nagy eredményeket értek el az őssejt-növesztés terén a bonyolultabb, háromdimenziós struktúrákká történő alakítással, melyek melyeket mini szerveknek vagy organoidoknak neveztek el.
 
A mini-szervek hasonlítanak a kezdetleges valódi szervekhez, s sok tekintetben viselkednek hasonlóan. Tulajdonságaik képessé teszik őket arra, hogy biomedikai kutatásokhoz használják őket, tömegtermelést illetően azonban kihívást jelentenek. A fejlesztők szerint a robot technológia egyik legizgalmasabb potenciális alkalmazása lehet a mini szervek tömegtermelése.
 
A folyamaton belül a folyadékot kezelő robotok olyan lemezekbe vezetik az őssejteket, melyek 384 miniatűr tartályt tartalmaznak, majd 21 óra alatt arra késztetik őket, hogy vese-szervekké váljanak. Minden mikrotároló jellemzően 10 vagy több organoidot tartalmaz, s minden lemezen több ezer organoid található.
 
A robotok számos lemezt készítenek el rövid idő alatt.
 
Hagyományos esetben egy ilyen kísérlet egy kutató számára egy napot biztosan igénybe vesz, a robot számára csak 20 percet – mondta Benjamin Freedman, hozzátéve, hogy a robot nem hibázik és nem fárad el.
 
Nem kérdés tehát, hogy az ilyen jellegű, ismétlődő és fárasztó feladatok elvégzésében a robot jobb munkát végez, mint az ember.
 
A kutatók később arra edzették a mesterséges intelligenciával működő robotokat, hogy elemezzék az általuk előállított organoidokat. Dr. Harder és kollégái automata technikát alkalmaztak, hogy azonosítsanak minden sejttípust, melyek megtalálhatók az organoidokban.
 
„Megállapítottuk, hogy ezek az organoidok valóban hasonlítanak a kialakuló vesékre, de azt is, hogy tartalmaznak nem-veseszerű sejteket, melyek korábban nem voltak jellemzők e tenyészetekben”.
 
A kutató elmondta: felfedezéseik segítenek abban, hogy jobban megismerjék az organoidok természetét és lehetőséget adnak arra, hogy jelentős javításokat érjenek el tenyésztésükben.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.