2019. 10. 24. - 10:15

Ókori táblákat olvas a mesterséges intelligencia

Ókori táblákat olvas a mesterséges intelligencia

Íme egy újabb terület, amelyen a mesterséges intelligencia lekörözte az embert. Sérült ókori görög táblákat olvas el meglepő ügyességgel.

Megdöbbentő újdonsággal szolgál a mesterséges intelligencia: a kutatók elérték, hogy megtanulja olvasni a sérült ókori görög metszeteket. Sőt, az MI a jelek szerint ügyesebb a hiányzó szavak megfejtésében, mint az ember – s nagyon hasznos eszköz az együttműködésben, amikor a lehetőségek szűkítése a cél.
 
Több ezer ősi felirat létezik, amelyekről tudunk, s minden évben tucatnyi újat fedeznek fel a kutatók.
 
Sajnos azonban sok közülük erodálódott vagy megsérült az évszázadok során, így teljes szövegrészletek hiányoznak belőlük. Megfejteni, hogy mi állhat ott, nem egyszerű feladat - magában foglalja a felirat többi részének és más hasonló szövegek áttekintését.
 
Ókori görög szövegek megfejtésében segít a mesterséges intelligencia
Ókori görög szövegek megfejtésében segít a mesterséges intelligencia
 
Yannis Assael, a DeepMind munkatársa kollégáival neurális hálózatot tanított be - a mesterséges intelligencia algoritmus egyik típusát -, hogy találja ki a hiányzó szavakat vagy karaktereket az értékes ókori görög feliratokon.
 
A felületek változatosak: kő, kerámia és fém felület is létezik, 1500-2600 évesek.
 
A Pythia névre hallgató mesterséges intelligencia megtanulta felismerni a mintákat 35 000 ereklyén, amelyek több mint 3 millió szót tartalmaztak. A mintákon különféle szavak jelentek meg, nyelvtan, sőt a feliratok formája és elrendezése is számított.
 
A hiányzó információkkal ellátott felirat mellett a Pythia mesterséges intelligencia 20 különféle javaslatot nyújt, amelyek kitölthetik a rést – így az, aki a leginkább ért hozzá, kiválaszthatja a legmegfelelőbbet. „Ezzel a módszerrel rengeteget segíthetünk a tudósoknak” – mondta Assael.
 
Figyelemreméltó, hogy a rendszer tesztelése során – amelyben az MI 2949 sérült feliraton töltött ki réseket -, az ember szakértők 30 százalékkal több hibát vétettek, mint a mesterséges intelligencia.
 
S míg a szakembereknek 2 órára volt szükségük, hogy megismerjenek 50 feliratot, a Pythia másodpercek alatt megadta a teljes csoportra vonatkozó tippjeit.
 
A mesterséges intelligencia által támogatott helyreállítások lehetősége tehát nagyon is hasznos. „A jutalom hatalmas, mert az ókori világ vallásának, társadalmi és gazdasági életének szinte minden aspektusáról információkat kapunk” – mondta el Thea Sommerschield, az Oxfordi Egyetemről, aki a kutatócsapat része.
 
A Cambridge-i Egyetem munkatársa, Philippa Steele hozzátette: az MI-rendszer valóban hozzájárulhat a helyreállítási erőfeszítésekhez, ám továbbra is nagy szükség van az emberi szemre.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.