2019. 09. 21. - 08:00

Okospizsamát mutattak be a kutatók

Okospizsamát mutattak be a kutatók

Meghökkentő újabb fejlesztés: fiziológiásan érzékeny textíliákat alkottak kutatók, amelyek felhasználásával pizsama is készíthető, így az anyag képes figyelni az egészségi állapotot.

Az alvás ideje alatt felmerülő problémákra talált megoldást kutatók egy csoportja. A szakemberek olyan hordozható eszközt fejlesztettek ki, amely figyeli a légzés ritmusát és a pulzust alvás közben: a fiziológiásan érzékeny textíliákat alvóruhává is alakíthatók, így kapták a phyjamas nevet.
 
A fejlesztés Ali Kiaghadi, S. Zohreh Homayounfar anyagkémikus végzős hallgatók és professzoruk, Trisha L. Andrew munkája, valamint Deepak Ganesan számítógéptudósé, akik az egészséget monitorozó alvás-eszközt a londoni Ubicomp konferencián mutatták be.
 
Okostextilt fejlesztettek ki a kutatók - pizsama formában ellenőrzi a szívverést és a légzést
Okostextilt fejlesztettek ki a kutatók - pizsama formában ellenőrzi a szívverést és a légzést
 
Az emberek általában azt gondolják, az okostextileket szorosan a testen kell viselni, s számos szenzort tartalmaznak a fizikai és fiziológiai jelek méréséhez, ám ez nyilvánvalóan nem lehet megoldás a mindennapi viseletre. Különösen nem az alváshoz hordott ruhára” – mondta Trisha L. Andrew.
 
Hozzátette: elképzelésük az volt, hogy bár a pizsamát az ember lazábban hordja, számos része van így is, amely hozzányomódik a testhez az ember tartása és a külső felületek érintkezése miatt. Ide tartozik az is, amikor a törzs az ágyhoz vagy székhez nyomódik, illetve amikor a karok alvás közben a test mellett nyugszanak. A takaró szintén gyakorol némi nyomást a hálóruhára.
 
A textil ezen nyomáspontjai potenciális helyek, ahol mérhetők a ballisztikus mozgások  - melyeket a szívverés és a légzés vált ki. Ezeket pedig fel lehet használni fiziológiai változók kivonására.
 
A nehézség az, hogy ezek a jelek külön-külön megbízhatatlanok lehetnek, különösen a laza ruházatban. Ugyanakkor a test különböző részein elhelyezett számos érzékelő jeleit intelligens módon lehet kombinálni, hogy a kutatók pontosabb, összetett leolvasást kapjanak.
 
A szakemberek a siker érdekében új szövetalapú nyomásérzékelőt fejlesztettek ki, s kombináltak egy ún. triboelektromos érzékelővel – amelyet a fizikai kontaktus aktivál -, annak érdekében, hogy elosztott szenzorkészletet hozzanak létre, melyet be lehet építeni olyan laza ruházatba is, mint a pizsama.
 
A kutatócsapat adatanalitikát is kifejlesztett számos pont jeleinek az összeolvasztásához, figyelembe véve az egyes helyekről érkező jel minőségét.
 
Ez a kombináció lehetővé tette számukra a fiziológiás jelek észlelését minden különböző testhelyzetben.
 
A számos tanulmány során, melyeket ellenőrzött és természetes körülmények között is elvégeztek, kiderült, hogy nagy pontossággal képesek kinyerni a szívverési csúcsokat, a légzést pedig kevesebb mint egy szívverés/perc hibával, s tökéletesen megjósolják az alvási pozíciót.
 
László Adrienn
 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.