2019. 03. 18. - 10:00

Origami-szerű kéz a mesterséges intelligencia-robotoknak

Origami-szerű kéz a mesterséges intelligencia-robotoknak

Új, hatásosabb fogásra képes a robot kéz, melyet különleges, origami-szerű kialakításának köszönhetően immár nehéz és érzékeny tárgyak megfogásához is lehet alkalmazni.

Ötven esztendővel ezelőtt az első ipari robot kéz (az Unimate) egyszerű reggelit, pirítóst, kávét és pezsgőt tudott felszolgálni. Bár úgy tűnt, hogy a folyamat zökkenőmentes, minden mozdulat igen óvatos kódolással készült.origamirobotkez_01
 
Még napjaink jóval intelligensebb és alkalmazkodóbb, mesterséges intelligenciát használó robotjai számára is gondot okoz azonban a tökéletes fogás – sőt.
 
Ezek a mozdulatok változatlanul nehezek maradtak merev kezekkel – csak strukturált környezetben és meghatározott formákkal működtek, jellemzően nem tudtak megküzdeni a bizonytalansággal, sem a formát, sem a helyet illetően.
 
 
Az elmúlt esztendőkben azonban a robotkészítők megragadták a probléma gyökerét: azzal, hogy puha és rugalmas anyagokból készítettek robotkezet, mint amilyen például a gumi.
 
A hajlékonyság lehetővé teszi, hogy a robotok fel tudjanak venni szinte bármit, szőlőszemet vagy üres műanyagpalackot – ma is problémás azonban egy nehéz vagy nagyobb méretű tárgy precíz megfogása.
 
A Massachusetts-i Technológiai Intézet (Massachusetts Institute of Technology - MIT) kutatói most olyan új fogó szerkezetet fejlesztettek ki a Harvard Egyetem együttműködésével, amely erős, de puha is: a pénzérme méretű origami szerkezet „ráomlik” a tárgyra annak érdekében, hogy felvegyen akár a súlyánál százszor nehezebb tárgyat.
 
origamirobotkez_1A mozdulat lehetővé teszi, hogy a fogó tárgyak szélesebb körét megragadja – így például konzervdobozt, kalapácsot, boros poharat, drónt, még akár egy brokkoli rózsát is.
 
„Egyik nagy vágyam olyan robotot alkotni, mely képes önállóan becsomagolni a zöldségeket nekem” – mondta el Daniela Rus, a MIT professzora, az intézet Számítástechnikai és
Mesterséges Intelligencia Laboratóriumának (CSAIL) igazgatója, egyben a projektről szóló tanulmány senior szerzője.
 
Mint kiemelte, a korábbi megközelítések fő problémája a volt, hogy a mesterséges intelligenciával is működő robotok csupán korlátozott mértékben tudtak tárgyakat felemelni és mozgatni, elsősorban könnyűeket és egy adott formának megfelelőeket.
 
A Magic Ball-nak elnevezett fogó-technikával azonban a robot felveszi és elhelyez dolgokat a borospalacktól a szőlőszemig vagy a tojásig – vagyis legyen szó akár könnyű, akár nehezebb tárgyakról, finomabb szerkezetűekről vagy szabadabb formájúakról.
 
A projekt egyike az elmúlt években készült számos próbálkozásnak, melyet kutatók kezdeményeztek annak érdekében, hogy a robotok kialakításánál kicsit eltérjenek a megszokottól, ám a jelek szerint ez az eddig legsikeresebb.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.