2019. 07. 02. - 09:50

Precízebben jelzi a viharokat a mesterséges intelligencia

Precízebben jelzi a viharokat a mesterséges intelligencia

Pontosabban előrejelezheti a helyi zivatarok jelentkezését a mesterséges intelligencia. A számítógépes szakemberek olyan rendszert fejlesztettek ki, amellyel hamarabb felkészülhetünk a viharokra.

Olyan számítógépes rendszeren dolgoznak a szakemberek, amely precízebben előre tudja jelezni a helyi zivatarokat, viharokat.
 
2019 júniusában a német időjárási szolgálat néhány nap alatt 177 000 villámcsapást számolt össze az éjszakai égbolton. Az egyébként érdekes természeti jelenségnek következményei is voltak: számos ember sérült meg a szél, a jégeső és az eső miatt.
 
A Német Nemzeti Meteorológiai Szolgálattal (Deutscher Wetterdienst) együttműködésben Jens Dittrich számítógépes szakember és Christian Schön doktorandusz a Saarland Egyetemről olyan rendszer kiépítésébe fogott, amely jóval precízebben jósolja meg a zivatarokat, viharokat, mint az eddigiek.
 
A mesterséges intelligencia segít előbb jelezni a zivatarokat, viharokat
A mesterséges intelligencia segít előbb jelezni a zivatarokat, viharokat
 
A rendszer műholdas képeken és mesterséges intelligencián alapul. Annak érdekében, hogy a megközelítést részletesebben vizsgálhassák, a kutatók támogatást is kaptak a Szövetségi Közlekedési Minisztériumtól.
 
Az időjárási szolgáltatások egyik fő feladata figyelmeztetni az embereket a veszélyes időjárási körülményekre. Ezek elsősorban a zivatarok, mivel ezeket gyakran szél-, jégeső- és erős esőzések kísérik.
 
A Deutscher Wetterdienst ehhez a NowcastMIX nevű rendszert használja, mely minden öt percben vizsgál több távérzékelő rendszert és megfigyelő hálózatot – hogy mielőbb jelezhesse a veszélyt.
 
Ez azonban csak akkor tudja észlelni a viharcellákat, amikor már jelentős csapadék jelentkezett, s ez az oka annak, hogy a műholdas adatokat alkalmaznak a viharsejtek képződésének észlelésére.
 
A Big Data Analitycs csapatba tartozó Dittrich doktoranduszával, valamint Richard Müller DWD meteorológussal kifejlesztette a rendszert, mely hamarosan kiegészítheti a NowcastMIX-et a zivatarok előrejelzésében.
 
Ez a projekt az első lépés a mesterséges intelligencia alkalmazhatóságának feltárására az időjárási és éghajlati jelenségek előrejelzésében.
 
Annak érdekében, hogy egy adott régióban a zivatarokat pontosan megjósolhassák, a levegő tömegének úgynevezett konvekcióját kell korán és pontosan meghatározni - ez azt jelenti, hogy a melegebb levegő emelkedését, míg a környező területen hidegebb levegő jelentkezik.
 
Az új rendszer kiemelkedő újdonsága azonban az, hogy csak kétdimenziós műholdas képeket igényel, hogy kimutassa a háromdimenziós levegőeltolódásokat.
 
A kutatók tizenöt percenként rögzített fényképeket használnak annak érdekében, hogy lássák, mi történik az égen háromdimenzióban. Az adott terület képsorozatának egy része olyan algoritmusba kerül, amely kiszámítja, hogy milyen lesz a jövőbeni kép.
 
Ezt követően összehasonlítják az eredményt a valódi képpel. Az előrejelzés és a valóság közötti eltérés nagysága - a kutatók „hibaként” tartják számon -, a második algoritmus bemenetévé válik, melyet a kutatók gépi tanulással edzettek, hogy felismerjék a hiba mérete és a hiba közötti kapcsolatot.
 
Ily módon kiszámíthatják, van-e mennydörgés és villámlás. „Ez az előnye annak, amikor nagy mennyiségű adatot használunk a mesterséges intelligencia segítségével. Felismeri a számunkra rejtett mintákat” – foglalta össze eredményeiket Dittrich professzor.
 
László Adrienn

 

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.