2018. 09. 24. - 09:55

Precízebben megjósolja a szívbetegséget az MI, mint a szakorvosok

Precízebben megjósolja a szívbetegséget az MI, mint a szakorvosok

A szakembereknél is pontosabban jelzi előre a szívbetegségből eredő halált a mesterséges intelligencia – a gépi tanulási modell 600 változó használt a páciensek adatai alapján, míg az orvosok jóslásai 27 beteg adatai alapján történtek.

Kutatók olyan mesterséges intelligencia-modellt fejlesztettek ki, amely meg tudja jósolni a szívkoszorúér-betegség miatti halált, azaz megmondja, ki van kitéve a probléma kockázatának. Ezt pedig jobban teszi, mint a szakorvosok.

Az új tanulmányban, melyet a Francis Crick Intézet kutatói a PLOS One szaklapban közöltek, a szakemberek a University College London Hospitals NHS Foundation Trusttal és a Farr Institute of Health Informatics Research-el működtek együtt.

Olyan mesterséges intelligencia-modellt fejlesztettek ki, amely 80 ezer páciens adatai alapján dolgozik, s az UCL Caliber platformján keresztül érhető el – mely négy forrásból gyűjt információkat Angliában.

A mesterséges intelligencia több adatból azonosít betegséget, mint a hagyományos módszer

A mesterséges intelligencia több adatból azonosít betegséget, mint a hagyományos módszer

A szakorvosok 27 választott páciens adatai alapján jósoltak előre, míg a Crick-csapat MI modelljének algoritmusai magukat tanították, mintákat néztek és szelektálták a leginkább releváns változókat a 600-ból.

A gépi tanulást és a mesterséges intelligenciát egyaránt alkalmazza az egészségügy, a kórházak tesztelik vagy telepítik a technikát, számos felhasználási esetre: a betegek kezelésétől kezdve (például hasnyálmirigyrák esetében) a sebészeti behatások csökkentéséig (például fertőzések).

A következő szakember-generáció már támaszkodhat klinikai döntésekben ezekre az eszközökre, javítva a diagnosztikát, képalkotást, a radiológia és patológia területein is, egyéb funkciók mellett.

A kórházaknak szükségük van szilárd digitális bázisra, mely a modern infrastruktúrát a felhővel, a mobillal és egyéb webes képességekkel kombinálja – még mielőtt a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás teljesen teret hódítana.

A Francis Crick eredményei arra mutatnak rá, hogy van lehetőség az ellátás fejlesztésére, a kórházak költségeinek csökkentésére, az MI segítségével.

„A legutóbbi tanulmány azt a célt szolgálta, hogy megmutassák, a számítógépek is képesek jól – vagy még jobban – elvégezni feladatokat, mint a szakorvosok” – mondta el Andrew Steele, a tanulmány első szerzője.

Hozzátette: bár a hagyományos modellek könnyebben értelmezhetőek, ám jelentős munkát igényelnek a szakemberek részéről, s nem járnak akkora előnnyel az adatok szempontjából.

Eközben az adat-vezérelt mesterséges intelligencia modell egyszerűsíti a folyamatot és számos változó azonosítását teszi lehetővé.

László Adrienn

 

 

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.