2018. 06. 24. - 08:23

Repülés közben vált formát az új légirobot

Repülés közben vált formát az új légirobot

A madarak inspirálták a kutatókat azon mesterséges intelligencia-légirobot megalkotása során, mely képes repülés közben jelleget váltani – kereséshez és mentéshez lesz használható, szűkebb réseken is befér, ha szükséges.

Különleges új robotot készítettek az Étienne Jules Marey Mozgástudományi Intézet kutatói. Megalkotása során a madarak inspirálták őket, mivel a légi robot képes repülés közben változtatni alakját - például csökkenteni a szárnyfelületét, áthelyezni a „karjait”, így ha kell, befér kisebb helyekre is. A szárnyak propellerekkel vannak felszerelve, ez lehetővé teszi a mesterséges intelligenciával működő robot számára, hogy mini helikopterként funkcionáljon.
 
A kutatók a Soft Robotics szaklapban tették közzé munkájukat. A légi robot új generációt hozhat létre, olyan robotokét, amelyek szűk helyeken is beférnek, ezért ideálisak felfedezéshez, kereséshez és mentő akciókhoz.
 
A szárnyak mozgásának tanulmányozása - melyből kifejlődött a légi robot
A szárnyak mozgásának tanulmányozása - melyből kifejlődött a légi robot
 
A madaraknak és a rovaroknak megvan az a képessége, hogy gyorsan és könnyen manővereznek az akadályok között. Ez az extrém tudás szükséges ahhoz, hogy szűk helyeken és zsúfolt környezetben is sikerrel navigáljanak, például egy erdőben.
 
Miniatűr repülő masinák már léteznek, melyek képesek kis helyeken bejutni, s megváltoztatni repülésüket.
 
A madarak azonban még egy tulajdonságot magukénak tudhatnak, mely segíti őket: be tudják hajtani szárnyaikat nagy sebességű repülés közben, csökkentve a fesztávot. Így sikerrel veszik az előttük levő akadályokat.
 
Az ezen állatok mintájára tervezett légi robotoknak rendelkezniük kell a madarak tulajdonságaival, hogy a már említett területeken az ember segítségére lehessenek. Küldetéseik során le kell küzdeniük az akadályokat és be kell jutniuk szűk helyeken is.
 
Az Étienne Jules Marey Mozgástudományi Intézet kutatói által megalkotott légi robot nagyobb energiafelhasználás nélkül változatja formáját, az intenzív kormányzásra sem használ fel sokat. Emellett a szerkezete könnyű.
 
A neve Quad-Morphing. Két forgó karját szerelték fel propellerekkel, hogy helikopterszerűen repülhessen, rugalmas és merev vezetékek teszik lehetővé, hogy a karok tájolását megváltoztassa - merőleges vagy párhuzamos legyen a központi tengelyével.
 
Szárnyai méretét akár a felére is képes csökkenteni, így keskeny szakaszokon is sikerrel navigál. A légi robot 9 km/óra sebességgel halad, amely egy ilyen szerkezet esetében szép teljesítmény. Automata pilóta irányítja, 3D helymeghatározási rendszerrel működik, így magától változtatja alakját, ha olyan helyre érkezik, ahol csak kisebb formában fér el.
 
Precizitása igen nagy előny.
 
A mesterséges intelligencia segítségével működő légi robot másodpercenként 120 képet képes készíteni. A jövőben mindez lehetővé teszi a robot számára, hogy önállóan értékelje például egy rés méretét, mielőtt behajtogatja a szárnyait.
 
Tesztelését egy új kamera beépítésével 2018 júniusában kezdték el.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.