2020. 02. 05. - 10:00

Robotizált folyamatautomatizálás: így kerülhetők el a hibák

Robotizált folyamatautomatizálás: így kerülhetők el a hibák

Szinte minden cégre jellemzőek bizonyos ismétlődő folyamatok, feladatok – ezeket automatizálni lehet. A jövő ebbe az irányba tart, ezért érdemes átgondolni, hogyan kezdhet hozzá egy vállalkozás, s milyen hibákkal szembesülhet.

Jóformán minden vállalatra, vállalkozásra jellemzőek ismétlődő feladatok és folyamatok, függetlenül attól, mi a tevékenysége - s ezeket a közeljövőben automatizálni lehet. A jelenlegi üzleti folyamatokat  tehát érdemes áttekinteni.
 
A robotizált folyamatautomatizálás (RPA) segítségével olyan területeken érhető el a legnagyobb megtérülés, mint a könyvelés, a jelentés-készítés (riportolás), adatrögzítés, készletek kezelése vagy ügyfélszolgálati feladatok.
 
A FIS Global stratégia és megoldások menedzsmentjének vezetője, Tony Warren 4 hibát említ a robotizált folyamatautomatizálás bevezetésében, melyeket szükséges elkerülni a siker érdekében.
 
-A világos stratégia hiánya
 
Az RPA sikeres elindításának kulcsa a világos és átfogó stratégia, mielőtt kiválasztunk egy eszközt. Előfordul ugyanis, hogy megvan a jelölt eszköz egy kisebb folyamat automatizálása érdekében, majd a cég meglepődik, ha a remélt folyamat nem valósul meg.
 
Az előrelátó vállalatok olyan stratégiákat fogadnak el, melyek segítenek kiterjeszteni digitális innovációjukat, a szakértelmet a digitális technológia területén, illetve képesek együttműködni akár egy innovatív harmadik féllel is.
 
A vállalati folyamatokat érdemes áttekinteni, hogy az automatizálás során elkerüljünk hibákat
A vállalati folyamatokat érdemes áttekinteni, hogy az automatizálás során elkerüljünk hibákat
 
Fontos először alaposan megismerni a lehetőségeket, osztályozni azokat költség illetve komplexitás alapján, s aktívan ösztönözni a különböző funkciókban rejlő, minél több újítást.
 
-Második lehetséges hiba a meglévő eszközök és folyamatok figyelmen kívül hagyása
 
Fontos figyelembe venni, milyen eszközök és automatizálási folyamatok működnek már, mielőtt bevezetünk valami újat. Lehetséges olyan eszközök és technológiák használata is, amelyekkel már rendelkezünk, újak keresése helyett.
 
A legtöbb esetben az RPA megteremtéséhez már megvannak az alapok – ilyen a menedzsment és a munkafolyamat -, melyek az utóbbi különböző formáiban már működnek. A vállalati automatizálási stratégia sikere leginkább az automatizálási potenciál azonosításáról szól.
 
-Ne önállóan próbáljuk bevezetni a robotizált folyamatautomatizálást
 
Egyes vállalatok megkísérlik maguktól bevezetni az RPA-t, anélkül, hogy szakértőt vonnának be. Ezzel ugyan el tudják indítani a folyamatot, de hosszabb időbe telhet, több pénzbe kerülhet – vagy rosszabb esetben akár alá is áshatja a jövőbeli kezdeményezések képességének sikerét.  
 
Az RPA-szolgáltatóval való együttműködés tehát döntő jelentőségű lehet. Szakértelme segítségével gyorsan azonosítani lehet az automatizálási lehetőségeket, s reális megvalósítási ütemtervet készíthetünk.
 
-Ne tekintsük a robotizált folyamatautomatizálást IT-vezette területnek
 
Minden robotizált folyamatautomatizálásnak és mesterséges intelligencia-projektnek többfunkciós csapatra van szüksége, a sikeres projektvezetők és a szponzorok is kulcsszerepet játszanak.
 
A sikeres RPA-projekt üzleti alapú kezdeményezés, mely szorosan együttműködik más kulcsfontosságú területekkel, ideértve az informatikai, cyber-biztonsági, kockázati és egyéb vállalati funkciókat.
 
A technológia teszi lehetővé az üzleti vezetésű stratégiát, nem pedig fordítva. Az automatizálás előtt szükség lehet a folyamatok újratervezésére.
 
A cikket folytatjuk.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.