2019. 04. 19. - 09:05

Robotok 3D nyomtatással? – Ők gondoskodhatnak az idősekről

Robotok 3D nyomtatással? – Ők gondoskodhatnak az idősekről

Kutatók olyan, új dizájn módszert dolgoztak ki, amely lágy robotok előállítását eredményezheti – ezek segíthetnek az idős családtagok ellátásában.

Meghökkentő újítás: új dizájnmódszert fejlesztettek ki a kutatók annak érdekében, hogy lágy robotokat alkossanak meg, melyek képesek az idős emberek gondozására is.
 
Világszerte egyre öregszik a népesség, a 60 év felettiek száma pedig meg is duplázódhat 2050-ig.
 
Mindenütt több az idős ember, mint a fiatal korosztály, ezért egyre nagyobb szükség van a 24 órás ellátási szolgálatokra – nem csupán kórházakra vagy idősek otthonára, hanem olyanokra is, akik házhoz mennek vagy magánotthonokban tevékenykednek.
 
Az idősgondozásra készült robotokat már beprogramozták arra, hogy kérdéseket tegyenek fel, melyeket egy nővér is feltenne, s figyeli a pácienseket, nehogy elessenek. A robot asszisztensek várhatóan igencsak piacképesek lesznek – számuk az Egyesült Államokban 2045-re elérheti a 450 ezret a gondozók hiánya miatt.
 
Lágy robotokat fejlesztenek a kutatók az idősgondozás hatékonyságáért
Lágy robotokat fejlesztenek a kutatók az idősgondozás hatékonyságáért
 
„Sajnos, a jelenlegi gondozó robotok kemény külső szerkezete megakadályozza őket a biztonságos emberi-robot interakcióban, segítségnyújtásukat a szociális interakciókra korlátozva, ugyanis a fizikaiban kevésbé jók” – mondta el Ramses Martinez, az Ipari Mérnöki Iskola, valamint a Purdue-i Műszaki Főiskola Weldon Bioegészségügyi Mérnöki karának professzor asszisztense.
 
Egy biztos, a közelmúltban az anyagtudomány már lehetővé tette, hogy olyan robotok jöhessenek létre, melyeknek a teste deformálható, vagy érintésre változtatják formájukat. Ugyanakkor a komplex dizájn, gyártás és a lágy robotok ellenőrzésének kérdése jelenleg még akadályozza a technológia kereskedelmi forgalomba hozatalát és használatát otthoni alkalmazásoknál.
 
Martinez és a Purdue Egyetem más kutatói ezért olyan, új dizájn módszert fejlesztettek ki, amely ígéretes a puha robotok 3D-nyomtatóval történő, hatékony tervezésének és gyártásának lehetővé tételére.
 
A technológiát az Advanced Functional Materials szaklapban részletezték 2019 április 8-án.
 
A három tervezési lépést magába foglaló folyamatot videón is meg lehet tekinteni.
 
A  felhasználó először számítógéppel segített tervezőfájlt készít a robot alakjával. Ezután kifesti a CAD-fájlt, hogy megmutassa, melyik irányban mozognak a puha robot különböző csatlakozásai.
 
A gyors számítógépes algoritmus számára néhány másodpercet vesz igénybe, hogy a CAD-modellt egy 3D-s architektúrájú lágy géppé (ASM) alakítsa át, mely bármilyen hagyományos 3D nyomtatóval nyomtatható.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.