2019. 06. 08. - 09:00

Sokat segíthet a környezetet figyelő mesterséges intelligencia robot

Sokat segíthet a környezetet figyelő mesterséges intelligencia robot

A környezetfigyelés, a precíziós mezőgazdaság, az infrastruktúra karbantartása és bizonyos biztonsági alkalmazások mind gyorsabbak és jobbak lehetnek a SlothBot alkalmazásával. De mire is jó ez a mesterséges intelligencia robot?

Kutatók megalkották azt a mesterséges intelligenciával működő robotot, amely jobban és gyorsabban elvégzi a környezet figyelését, energiatakarékos, gyors és hatékony. A precíziós mezőgazdaság, az infrastruktúra karbantartása és bizonyos biztonsági alkalmazások esetén is használható. A robot a SlothBot nevet kapta.
 
A napfényes panelekkel készült, hónapokig folyamatosan készenlétben tartva a SlothBot csak akkor mozog, ha szükséges a környezeti változások mérése – ilyenek az időjárási és kémiai tényezők a környezetben. Ezek csak úgy monitorozhatók megfelelően, ha hosszú időn át történik a megfigyelés.
 
Folyik a SlothBot mesterséges intelligencia robot tesztelése
Folyik a SlothBot mesterséges intelligencia robot tesztelése
 
A hiperhatékony, koncepciót bizonyító robotot a Montreali Nemzetközi Robotikai és Automatizációs Konferencián mutatták be, s hamarosan felbukkanhat az Atlantai Botanikus Kertben.
 
„Úgy tűnik, a robotika terén mindig gyorsabb, mozgékonyabb és szélsőségesebb robotokat érünk el – fejtette ki Magnus Egerstedt, a Steve W. Chaddick Iskola elnöke a Georgia-i Technológiai Intézet Villamos- és Számítástechnikai Iskolájából. Ő a SlothBot vezető kivitelezője. - Számos olyan alkalmazásuk is lehet azonban, ahol nincs szükség arra, hogy gyorsak legyenek – ilyen a hosszas megfigyelési feladat például.”
 
Egerstedt „a lassúság teóriájának” nevezte a robotot, melyet Gennaro Notomista kutató asszisztens tervezett meg Yousef Emammal együtt. Háromdimenziós nyomtatott részeket használt a fogaskerék műhöz, ezen kívül vezetékhálózat szükségeltetik hozzá, amely átszövi az egészet.
 
A drótokkal keresztezett robot legnagyobb kihívása ugyanakkor az, hogy egyik kábelről a másikra váltson elesés, borulás nélkül. Biztosítani kell azt is, hogy a kapcsolók hosszú ideig jól működjenek.
 
Mechanikusan a SlothBot két testből áll, melyeket egy működtető csukló csatlakoztat. Minden testnek van egy hajtómotorja, amely egy keréktárcsához van csatlakoztatva, s azon gumiabroncs van felszerelve.
 
A kerekek használata egyszerű a mozgáshoz, energiahatékony és biztonságosabb, mint más drót-alapú jármű.
 
A SlothBot a Georgia Tech campus-on már ki lett próbálva és jól működött. Következő lépésben a 3 dimenziós nyomtatású „héj” védi majd meg a motrot, a fogaskerekeket, a hajtóműveket, a kamerákat, a számítógépet és egyéb alkatrészeket.
 
Ez szükséges ahhoz, hogy a jármű eső- és szélmentes maradhasson. A hosszabb távú tanulmányok hamarosan kezdődnek az Atlanta botanikus kertben, ahol - Egerstedt reményei szerint - a látogatók már 2019 őszén elkezdődhet a SlothBot tesztelése.
 
László Adrienn

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.