2019. 09. 17. - 10:10

Szívbaj: a mesterséges intelligencia immár 100 százalékosan pontos

Szívbaj: a mesterséges intelligencia immár 100 százalékosan pontos

A CHF olyan, szívvel kapcsolatos, krónikusan progresszív állapot, amely a szívizmok pumpáló erejét befolyásolja. A kockázatát immár 100 százalékosan meg tudja mondani a mesterséges intelligencia.

A mesterséges intelligencia segítségével fejlesztettek ki a kutatók olyan neurális hálózatot, amely 100 százalékos pontossággal képes azonosítani a pangásos szívelégtelenséget, egyetlen nyers elektrokardiogram (EKG) szívverés elemzésével.
 
A pangásos szívelégtelenség vagy CHF (congestive heart failure) olyan állapot, mely a szívizmok pumpáló erejét befolyásolja.
 
Magas a gyakorisága, jelentős azoknak a száma, akik emiatt halnak meg és tartós egészségügyi költségeket is jelent. Emiatt a klinikai szakembereknek és az egészségügyi rendszereknek sürgősen szükségük van olyan eszközre, mely hatékonyan kimutatja ezt a szívproblémát.
 
Világszerte 26 millióan küzdenek szívelégtelenséggel
Világszerte 26 millióan küzdenek szívelégtelenséggel
 
A kutatók a Convolutional Neural Networks (CNN) segítségével igyekeztek megoldani ezt az igencsak aggasztó gondot: a hierarchikus neurális hálózatok hatékonyan ismerik fel az adatok mintázatait és struktúráit.
 
„A CNN modellt nagy és nyilvánosan elérhető EKG-adatkészleteken képeztük és teszteltük, melyek CHF-es alanyokkal és egészséges emberekkel egyaránt. Modellünk 100 százalékos pontosságot mutatott. Csupán egyetlen szívverés ellenőrzésével képesek voltunk azonosítani, van az illetőnek szívelégtelensége vagy sem” – magyarázta Sebastiano Massaro, az angliai Surrey egyetemének társprofesszora.
 
A szakember hozzátette: modelljük az első, amely képes azonosítani az EKG morfológiai jellemzőit, melyek kifejezetten az állapot súlyosságához kapcsolódnak.
 
A kutatás, mely a Biomedical Signal Processing and Control Journal-ben jelent meg, drámai módon javítja a jelenlegi CHF-észlelési módszereket, amelyek jellemzően a pulzus variabilitására koncentrálnak, ugyanakkor kevésbé hatékonyak, időigényesek és hajlamosak a hibákra.
 
Az új, mesterséges intelligencia-modell fejlett jelfeldolgozási és gépi tanulási eszközök kombinációját használja a nyers EKG jeleknél, 100 százalékos pontossággal.
 
„A pangásos szívelégtelenség nagyjából 26 millió embert érint világszerte, s bízunk benne, hogy kutatásaink jelentős előrelépést jelentenek a jelenlegi módszertant illetően” – mondta el a tanulmány szerzője, Leandro Pecchia a Warwicki Egyetemről.
 
László Adrienn

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.