2009. 07. 08. - 14:05

Az utolsó (utáni ) keresztes lovagok - Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok

Az utolsó (utáni ) keresztes lovagok - Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok

Az Úr 2009. esztendejében, július havának második hetében 10-11-12. napján fényes ünnepség veszi kezdetét a visegrádi királyi palotában. Számtalan nemes érkezik Magyarországból és más országokból, hogy tanúi lehessenek a királyok találkozójának és a lovagi tornának. A tornán a legnemesebb, legvitézebb bajvívók vesznek részt, melyre a magyarok vitéz és bölcs királya, Károly és gyönyörű városa, Visegrád szeretettel vár minden érdeklődőt.

Visegrádi Nemzetközi Palotajátékok

A kelta Artúr és a Kerekasztal lovagjai, a germán Siegfried, a hispániai Cid, a máltai Johanniták, a templomosok...Állítólag a magyarok lovas portyái miatt hozták létre a nyugati uralkodók az első képzett lovasságokat, amikből 1000 körül kialakult az önálló lovag réteg. Egy részük mindig ugyanazt az urat szolgálta, mások kóbor lovagként járták a világot, és védték az egyházat, az elesetteket és természetesen a nőket - mindig a becsületes harc eszméjét szem előtt tartva. Senki nem válhatott lovaggá egykönnyen, a címet kizárólag hőstettekkel lehetett elnyerni.

Fényes ünnepség a visegrádi királyi palotában

Fényes ünnepség a visegrádi királyi palotában

A magyar lovagi kultúra kezdetét III. Béla uralkodásának idejére tehetjük. Károly Róbert rendszeressé tette udvarában a látványos lovagi viadalokat, sőt, ezeken maga is részt vett. Hadjáratairól további nemes lovag foglyokat hozott „szuvenírként" és fejedelmi ellátásban részesítette őket Visegrádon. Az utolsó nagy lovagsereget Zsigmond királynak toborozta, lovagi tornáin, mulatságain a kor szinte minden jelentős lovagja részt vett.

Lovagi viadalok korabeli fegyverek hű másával

Lovagi viadalok korabeli fegyverek hű másával

Ám nem szabad mindent elhinnünk a történelemkönyveknek. Az például óriási tévedés, hogy a lovagok, még inkább a magasztos lovagi eszmék kihaltak. Továbbélésükben még hinnünk sem kell, saját szemünkkel meggyőződhetünk róla. Ahogy Európa-szerte léteznek hagyományőrző csoportok, akik lovagi viadalokat szerveznek korabeli fegyverek hű másával, úgy mi is felülhetünk a királyi tribünre július 10 és 12 között a Visegrádi Nemzetközi Palotajátékokon. Hever Castle (Anglia), Warwick Castle (Skócia), Aub (Németország), Kaltenberger (Ausztria) és Foligno (Olaszország) mellett a hazai rendezvény is egyre híresebb.

Királyi menet a visegrádi főutcán

Királyi menet a visegrádi főutcán

Idén is lesz királyi menet a visegrádi főutcán, lovagi torna, melyek során több száz Csehországból, Bajorországból, Itáliából, Lengyelországból, Felvidékről érkező lovag küzd meg egymással és a magyar király Szent György lovagjaival, íjászverseny, hétpróba sportolóinkkal, Toldi verseny a legerősebbeknek, esténként királyi borudvar és királyi lakoma.

Ki lehet próbálni a lovaglást, íjászatot, lándzsavetést

Ki lehet próbálni a lovaglást, íjászatot, lándzsavetést

Naponta 9.30-kor kezdődik a program, de a zene, gólyalábas felvonulás, csepűrágás, játszóház folyamatos. Ki lehet próbálni a lovaglást, íjászatot, lándzsavetést. Megkóstolni a királyok tokaji, villányi, badacsonyi borait, enni az őzragulevesből, tejes malacból, vargabélesből. A nagy dínomdánomban azért ne feledjük az igazi lovagi erényeket: engedelmesség, illem, hősiesség, a hit nemes őrzése és felebaráti szeretet.
Legyen vendégünk a Visegrádi Palotajátékokon.
Látogassa meg weboldalunkat: www.palotajatekok.hu és még több információt talál!


Rendezvény Online

Szólj hozzá a fórumon!

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.