2009. 08. 04. - 09:45

Mesterségek ünnepe

Mesterségek ünnepe
A MESTERSÉGEK ÜNNEPE, az élő népművészet fóruma, immáron huszonharmadik alkalommal kerül megrendezésre. A Budai Vár történelmi környezetében négy napon keresztül kézműves mesterek működő műhelyekben mutatják be a tradicionális népi mesterségek fortélyait, a közönséget is bevonva az alkotás folyamatában. A látogatók megismerhetik a fafaragók, gyékényszövők, kovács, fazekas, hangszerkészítő, szövő, hímző, kékfestő, csipkeverő, nemezkészítő, szíjgyártó, kerékgyártó, kádár, kosárfonó, tojásfestő, mézeskalács-készítő mesterségekkel. A népművészeti hagyományok egyszerű elemeit a gyerekek is kipróbálhatják. A mesterség bemutatók mellett a kézművesek népművészeti kirakodóvásáron kínálják eladásra portékáikat. A színpadokon hagyományőrző magyar és külföldi énekesek, táncosok és zenekarok lépnek fel. Egész nap vásári komédia, utcaszínház, bábszínház, gyermekprogramok, esténként pedig táncház szórakoztatja a közönséget.
2009. augusztus 20-23. Budapest - Budavári Palota
I. MESTERSÉGBEMUTATÓK

A Népművészeti Egyesületek Szövetségének tagszervezetei létszámarányosan képviseltetik magukat a Mesterségek Ünnepén, közel 6000 tagunkból évente 800 mester mutatkozik be. A tagszervezeteink döntik el, kik azok a jeles mesterek, akik részt vehetnek a rendezvényen. A kézműves mesterek, hagyományőrző tárgyalkotó népművészek természetes anyagból készült pavilonjaikat berendezik a mesterségük műveléséhez szükséges eszközökkel, tárgyakkal, és a rendezvény ideje alatt működő műhelyekben mutatják be mesterségük fortélyait.

A látogatók megcsodálhatják egy-egy mesterség csínját-bínját, sőt ki is próbálhatják a fafaragást, gyékényszövést, kovácsolást, fazekasságot, hangszerkészítést, szövést, hímzést, kékfestést, csipkeverést, nemezelést, kosárfonást, tojásfestést, mézeskalács-készítést, és még sokféle mesterséget.

 

A Mesterségek Ünnepén, közel 6000 tagunkból évente 800 mester mutatkozik be


II. KIRAKODÓVÁSÁR

Az előzetes zsűrizés után kiválasztott népi- és iparművészeti tárgyak a hagyományos kirakodó vásáron megvásárolhatók.

III. NÉPI GASZTRONÓMIAI BEMUTATÓK

A rendezvény stílusához illően évek óta bemutatkozási lehetőséget biztosítunk olyan vendéglátósoknak, akik úgy megjelenésben, mint az ételek elkészítésének módját illetően be tudják mutatni a különböző tájegységeinek népi gasztronómiáját.

IV. NÉPZENEI ÉS NÉPTÁNC PROGRAM

A Palota történelmi falai között felépített színpadokon magyarországi és a világ különböző tájairól meghívott néptánc-együttesek, zenekarok és szólisták mutatják be hagyományos dalaikat és hangszeres népzenéjüket, táncaikat. Minden este más nemzetiségű TÁNCHÁZ-ban táncolhat a közönség.

 

A Palota történelmi falai között felépített színpadokon magyarországi és a világ különböző tájairól meghívott néptánc-együttesek, zenekarok és szólisták mutatják be hagyományos dalaikat és hangszeres népzenéjüket, táncaikat

V.KENYÉRSZENTELÉS

Egy régi hagyományt elevenítünk fel augusztus 20-án, a Savoyai-terasz nagyszínpadán, a Szent István-napi ünnepélyes kenyérszenteléssel.

VI. KIEMELT MESTERSÉG - A fonható szálas anyagok

A Magyar Nemzeti Galériában nyíló „ Egy gyékényen árulunk „ című kiállításon a szakma legjelesebb alkotóinak munkái kerülnek majd bemutatásra, az Élő Népművészet, az Országos Népművészeti Kiállítás, a Kézműves Remekek, a Népművészet Ifjú Mestere és egyéb regionális ill. országos kiállítások díjazott tárgyait csodálhatják majd meg a látogatók, továbbá, olyan, kiállításon még nem szerepelt tárgyakat, melyeket szakmai zsűri arra érdemesnek tart. Az alkotók a legmívesebb, eddigi munkáikat a legmagasabb szinten bemutató, hagyományos ill. népi hagyományokon alapuló tárgyakkal fognak pályázni.

A tervezett kiállítás külön hangsúlyt fog fektetni a tápéi, hajdúnánási, erdélyi és viski szálas anyag hagyományok bemutatására, hiszen ezekben a régiókban a mai napig aktívan él, és megélhetést biztosít a gyékény, a csuhé és a szalma tárgyak készítése és értékesítése.

A tervezett szálas anyag kiállítás, a fellelhető múzeumi tárgyakat szeretné még élőbbé tenni, s közelebb hozni a XXI. század emberéhez. Meg szeretnénk mutatni, hogy a természetes anyagokból készült míves tárgyak a mai kor emberének az igényeit is ki tudják elégíteni. A kiállítás célja a Kárpát-medence szálas anyag hagyományainak bemutatása, a különböző tevékenységekhez kapcsolódó tárgyakon keresztül, illetve a hagyományokból táplálkozó, mai használatra szánt tárgyak reprezentatív, igényes megjelenítése.

A kiállításhoz szervesen fognak kapcsolódni a mesterség bemutatók, ahol az érdeklődők a tárgyak elkészítésének teljes folyamatába is betekintést nyerhetnek. A bemutatókon az érdeklődő látogatók ki is próbálhatják a szalmafonást, kosárkötést, csuhé pödrést.

A kiállítás oktatási célokat is fog szolgálni, hiszen a gyerekek megismerkedhetnek olyan tárgyakkal (szalma méhkas, tyúkültető, csíkfogó stb.), melyek a mai háztartásokban már csak elvétve találhatók meg.

 

 

VII. VÁSÁRI JÁTÉKOK - UTCASZÍNHÁZI ELŐADÁSOK

A rendezvényt folyamatosan színesíti a régi budavári vásári hangulat megidézése: utcaszínházi commedia dell'arte jelmezes komédiásokkal, gólyalábasokkal, hagyományos népi bábjátékokkal és óriásbábokkal, gyermeket és felnőttet egyaránt szórakoztató játékokkal. Az érdeklődők különböző játékos vetélkedőkön mérhetik össze a hagyományokkal kapcsolatos tudásukat.

VIII. GYEREKPROGRAMOK

Továbbra is nagy hangsúlyt fektetünk a gyerekeknek szóló műsorszámok (mesemondás, bábszínház, játékok) mellett a kézműves foglalkozásokra és gyerektáncházra, ahol a legkisebbek játékos formában ismerkedhetnek meg a hagyományos népművészeti hagyományok egyszerű elemeivel.

 

forrás: nesz.hu

 

Szólj hozzá a fórumon! MCOnet Fórum

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.