2016. 09. 27. - 12:40

10+1 tipp foghúzás előtt és után

10+1 tipp foghúzás előtt és után

Noha a fog kihúzása általában biztonságosnak számít, bizonyos dolgokra oda kell figyelni mint a művelet előtt, mint pedig utána, hogy elkerüljük a fertőzéseket.

A foghúzás sohasem kellemes. Biztonságosnak mondható viszont, de körültekintőnek kell lenni. A procedúra során ugyanis baktériumok juthatnak a véráramba. Az ínyszövet szintén ki van téve a fertőzés kockázatának. Ráadásul, ha van valamilyen egészségügyi állapotunk, amely magasabb rizikónak tesz ki bennünket és könnyebben elkaphatunk egy súlyos fertőzést, antibiotikumokat kell szednünk a foghúzás előtt és után.

Hogy mikor és hogyan muszáj kivenni egy fogat, arról előző cikkünkben írtunk. 

Fogorvosunknak mindenesetre több dologról is nagyon fontos tudnia a művelet előtt. Elsősorban teljes kórtörténetünkről, a gyógyszerekről, étrend-kiegészítőkről, amelyeket alkalmazunk.

Foghúzás előtt fontos felmérni egészségügyi állapotunkat

Foghúzás előtt fontos felmérni egészségügyi állapotunkat

Ezen kívül arról, ha az alábbiak közül valamelyik probléma fennáll az esetünkben:

-Sérült vagy mesterséges szívbillentyű
-Veleszületett szívfejlődési rendellenesség
-Leromlott immunrendszer
-Májbetegség (cirózis)
-Mesterséges ízület, mint például csípőprotézis
-Bakteriális endocarditis

A foghúzást követően orvosunk hazaküld bennünket, hogy felgyógyuljunk. A folyamat jellemzően pár napot vesz igénybe. A kellemetlenséget és a fájdalmat enyhíteni tudjuk, valamint a fertőzés kockázatát is csökkenthetjük az alábbi lépésekkel – de a gyógyulást is felgyorsíthatjuk.

1.Szedjük a fájdalomcsillapítót az előírtak szerint.

2.Harapjunk rá gyengéden egy kis gézdarabra, amelyet a fogorvos a kihúzott fog helyére illesztett – ez ugyanis csökkenti a vérzést és lehetővé teszi a vérrög képződését a fogaljzatban. Cseréljük gyakran, még mielőtt teljesen átitadódna vérrel. A foghúzás után általában 3-4 órára is a helyén hagyhatjuk a gézt.

3.Helyezzünk jeges zacskót az érintett területre az arcunkon, rögtön a foghúzás után, hogy a duzzadást mérsékeljük. Egyszerre csak 10 percig tartsuk magunkon a zacskót.

4.Relaxáljunk legalább 24 órán át a foghúzást követően. Limitáljuk aktivitásunkat 1-2 napig, csak azt végezzük el, amit feltétlenül szükséges.

5.Ne öblítsünk és köpjünk erőteljesen az elkövetkező 24 órában, mert könnyen kilökődhet a kialakult vérrög a fog helyén.

Foghúzás után kell a pihenés

Foghúzás után kell a pihenés

6.A 24 óra leteltével öblítsük ki szánkat egy oldattal, amelyet fél teáskanál só és 2,5 deci melegvíz összekeverésével készítünk.

7.Ne igyunk szívószállal az első 24 órában.

8.Ne dohányozzunk, mert az befolyásolhatja a gyógyulást.

9.Fogyasszunk lágy ételeket: levest, pudingot, joghurtot, almaszószt a foghúzás utáni napon. Csak fokozatosan adagoljuk a szilárd ételeket étrendünkhöz, lassan, ahogy a fog helye gyógyul.

10.Ha fekszünk, támasszunk meg a fejünket megfelelően párnával. Amikor ugyanis teljesen vízszintesben pihenünk, az meghosszabbítja a vérzést.

11.Mossunk fogat és fogselymezzünk, tisztítsuk meg a nyelvünket is, de óvatosan kerüljük ki a foghúzás helyét. Ha így teszünk, segítünk magunknak a fertőzés megelőzésében foghúzás után.

Kapcsolódó cikk:

Mikor és hogy muszáj kihúzni egy fogat? 

Miért kell eltávolítani a fogkövet?

B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.