2016. 04. 26. - 16:15

A fogat is rongálja a nyálhiány

A fogat is rongálja a nyálhiány

Amikor a szájban nem keletkezik elegendő nyál, az nem csupán szomjúságot generál – a nyál segítségünkre van abban, hogy ízleljünk és emésszünk, ráadásul az ételek részecskéit is „kisöpri” a fogakról, elősegíti a savasodást, amely szuvasodáshoz vezet.

Nem is hinnénk, mi mindent érint a nyálképződés problémája. Elsőre csak szomjasnak érezzük magunkat, ám ha nem termelődik elegendő nyál, a bőrt a száj körül feszesnek és száraznak érezzük. Az ajkak berepedhetnek, akár sebek is képződhetnek a szájsarkokban. A nyelv érzete durva és száraz lehet. A nyelés, a beszéd is nehéznek tűnhet.

A nyelést is megnehezítheti a száj szárazsága

Mi történhet és miért?

Amennyiben a nyál nem tisztítja ki a szájból rendszeresen az ételdarabkákat és a törmeléket, a száraz száj gyakorta okoz rossz leheletet. Ha rúzst viselünk, akár a fogakra is kenődhet a szép szín, mivel nincs semmi, ami leöblítse őket. Rekedtnek érezzük magunkat, vagy csiklandósnak a torkunkat? Ennek is a szájszárazság lehet az oka.

Gyógyszerek szintén kiválthatják a problémánkat. Legalább 400 féle készítmény van, amely szájszárazságot okozhat – beleértve a vény nélkül kapható típusokat, allergiára, megfázási tünetekre. Azok közt is van azonban bőven „ludas”, amelyeket az orvos ír fel: egyes magas vérnyomás-gyógyszerek, hiperaktív hólyag ellen-, vagy mentális problémára alkalmazott készítmények szintén szájszárazsággal járhatnak.

A sugárkezelés ugyancsak károsíthatja a nyálmirigyeket, a kemoterápia pedig a nyál sűrűsödését válthatja ki – ebben az esetben szintén száraznak érezhetjük a szánkat.

Hasonló tünetünk lehet akkor is, ha valamilyen sérülésből, balesetből kifolyólag idegkárosodást szenvedtünk el a nyak és a fej tájékán. Bizonyos idegek üzeneteket szállítanak az agy és a nyálmirigyek között. Ha ezek sérülnek, akkor nem termelődik elegendő nyál.

Száj cigarettával

A dohányzás csak súlyosbít a szájszárazságon

Betegségek, bizonyos egészségügyi állapotok eredménye is lehet a szájszárazság. Ilyen például a Sjörgen-szindróma – egy autoimmun betegség, melyben a fehérvérsejtek megtámadják a nyálmirigyeket is. A cukorbetegek és a HIV-vírussal élők ugyancsak tapasztalhatnak szájszárazságot.

A dohányzás csak súlyosbítja a helyzetet – maga a cigarettázás nem okozza közvetlenül a problémát, de sokat ronthat rajta.

Ha szájszárazságtól szenvedünk, fontos felkeresnünk egy orvost vagy fogorvost és segítséget kérni. Ha nem szedünk semmilyen gyógyszert, a tünetek arra utalhatnak, hogy valamilyen, egyelőre nem diagnosztizált betegségünk van – például diabétesz vagy Sjörgen-szindróma.

A nyál hiánya káros lehet a fogainkra nézve is – ezért indokolt a rendszeres fogászati ellenőrzés szájszárazság esetén. Mossunk fogat és fogselymezzünk minden nap. Ha étkezés után nem tudunk fogat mosni, akkor is öblítsünk mindenképp. Igyunk napközben sok vizet és alkalmazzunk alkoholmentes, antiszeptikus szájvizet naponta!

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.