2017. 02. 22. - 10:40

Bölcsességfog: mi történik a foghúzás alatt?

Bölcsességfog: mi történik a foghúzás alatt?

Bár előfordul, hogy a bölcsességfogak nem bújnak elő, vagy hasznunkra lesznek, mert megfelelően igazodnak a fogsorba – ám az esetek többségében gondot okoznának, ezért célszerűbb eltávolítani őket. De mi is történik foghúzás közben?

A bölcsességfogainkra számos esetben nincs szükségünk – valójában csak akkor vesszük hasznukat, ha képesek igazodni a fogsorba és nem okoznak problémát. Minden egyéb helyzetben azonban fontos, hogy fogászunk feltérképezze, mi a teendő az egy vagy két bölcsességfoggal.

Annak elhelyezkedése ugyanis meghatározhatja, maradhat-e a helyén vagy célszerűbb kihúzni, megelőzve számos fájdalmas problémát.

Nagyjából meg lehet ítélni előre, hogy a bölcsességfog kihúzása mennyire lesz nehézkes – hiszen az orvos látja a röntgenfelvételen, miként helyezkedik el és mennyire fejlődött ki. 

Könnyebb kivenni természetesen, ha már kibújt a fogíny alól. Ha nem, és az állkapocsba ágyazódott, akkor csak műtéti úton lehet kihúzni, olykor több darabban lehetséges csak az eltávolítása.

Foghúzásra szoruló bölcsességfog - nem bújt ki, de már így is ütközik a másikkal

Foghúzásra szoruló bölcsességfog - nem bújt ki, de már így is ütközik a másikkal

De hogyan történik ez pontosan?

Mielőtt kihúznák, a fogat és az azt körülvevő szövetet elzsibbasztják, helyi érzéstelenítést kap a páciens. Ugyanezt a típust alkalmazzák akkor is, ha be kell tömni egy fogat.

Az érzéstelenítés mellett akár nyugtatót is adhatnak a betegnek, a szorongás enyhítése érdekében Ez lehet ún. dinitrogén-oxid, vagy szájon át bevehető nyugtató, például Válium. Intravénás nyugtatóról is szó lehet.

A dinitrogén-oxid esetén a páciens képes hazavezetni a foghúzás után, a másik két esetben ez nem tanácsos. Célszerű, ha más viszi haza a beteget.

Amennyiben a bölcsességfog már teljesen áttörte a fogínyt, nem okoz nagyobb nehézséget eltávolítani. Metszéssel lehet azonban csak kivenni, ha már az állkapocsba ékelődött – ilyenkor általában el kell távolítani a csontból is egy darabot a fog alatt levő részből. Sokszor előfordul, hogy kisebb darabokban lehet kiszedni a fogat, amelynek egyik fő oka, hogy a szájsebész igyekszik minél kisebb mennyiségű csontot veszíteni a művelet közben.

A felépülésről

Egy bölcsességfog kihúzása után a gyógyulás folyamata azon múlik, mennyire volt nehéz a fog kivétele: egyszerű művelet volt, vagy állkapocsba ágyazódott fogról volt szó.

Cikkünk folytatásában a várható hatásokról lesz szó.

Kapcsolódó cikk:

Biztos, hogy van bölcsességfogunk?

Bölcsességfog: mikor nem vesszük hasznát?

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.