2016. 12. 08. - 13:50

Ha fáj a szuvas fog, régen rossz - Égető fogászati gondok dr. Szalay Éva szerint

Ha fáj a szuvas fog, régen rossz - Égető fogászati gondok dr. Szalay Éva szerint

Mivel fordulunk a leggyakrabban fogorvoshoz? Fogszuvasodás, ínyvérzés miatt, valamint, ha érezzük, hogy komoly baj van egyik fogunkkal és azt remélhetőleg meg lehet még menteni. Dr. Szalay Éva fogorvos, szájsebész szakorvos ezen problémák legfőbb okairól beszélt.

Ritka az az ember, aki szívesen jár fogászatra – legfeljebb akkor, ha csak ellenőrzése készül. Ám a leggyakoribb fogproblémák sűrűn késztetnek bennünket arra, hogy felkeressük a doktort.

Dr. Szalay Éva fogorvos, a Szent János kórház szájsebész szakorvosa, aki még két fogászaton látja el pácienseit, azon fogproblémák okát magyarázta el, amelyek miatt leginkább kopogtatunk a fogászaton.

Nem kell megvárni a fogorvosi kezeléssel a szuvasodás súlyosbodását

Nem kell megvárni a fogorvosi kezeléssel a szuvasodás súlyosbodását

Miért alakul ki a fogszuvasodás?

Az első a fogszuvasodás – amely elsősorban a gyakori édesség fogyasztás, illetve a rossz fogmosási szokások eredménye.

A fogszuvasodást leginkább a lepedékképződés, az ételmaradékok, a szénhidrátok és a savak váltják ki. A szánkban szénhidrátot lebontó baktériumok találhatók, ezek termelik a savat, valamint a lepedéket képző anyagot. A lepedékekben tovább élnek a baktériumok, s az általuk termelt savak megbonthatják a fogzománcot. A savtermeléshez számos étel és ital is társul, melyekben vannak erjeszthető szénhidrátok. De maguk a savas élelmiszerek is a fogzománcot károsítják.

Nem nehéz kitalálni, hogy ha gyakran eszünk savban gazdag, savtermelést elősegítő ételeket, a fogszuvasodás előbb elindul – mondta el dr. Szalay Éva.

A fogszuvasodás ugyanakkor annak is köszönhető, ha nincs a szájban elegendő nyál – mivel az enyhén lúgos és semlegesíti a savas környezetet, visszafogva a baktériumok ténykedését. Fontos a fluorid is, mivel a fogzománc erősítéséhez hozzájárul. Általa az ásványi anyag-tartalom is helyreáll.

A fogszuvasodás ott alakul ki a leggyakrabban, ahol kevésbé tudjuk megfelelően tisztítani a fogat: ezek többnyire az őrlőfelületi barázdák és a fogak közei.

A helyes fogmosás segít elkerülni a a fogszuvasodást

A helyes fogmosás segít elkerülni a a fogszuvasodást

Önmagában nem jár fájdalommal a fogszuvasodás, ezért nehéz időben észrevenni – csak sötétebb, barnás foltok jelennek meg a fogfelületen. Ha kialakult lyuk és beleszorul az étel, esetleg hidegre és/vagy melegre érzékeny a fog, az már sajnos annak a jele, hogy nagyobb a baj. A szuvas rész elérheti a fogideget, ami gyulladttá válik és fájni kezd.

Ha a fogunk észrevehetően a hidegre fáj, fogbélgyulladás állhat fenn, míg ha melegre érzékeny, akár el is halhatott a fog.

Számos esetben csak a fogorvosnál, ellenőrzés alkalmával derül ki, milyen állapotban van a fogszuvasodás eredményeképpen – tette hozzá dr. Szalay Éva.

A cikket folytatjuk az ínyvérzéssel és a fogmentéssel.

Kapcsolódó cikk:

Fehérítéstől az implantátumig - Dr. Szalay Éva mindenre tud jó megoldást 

Megint szuvas a fogam - de miért?

A szuvasodás és a fluorid is elszínezheti a fogat

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.