2017. 01. 24. - 12:40

Létezik „megelőzési rendszer” a fogszuvasodásra?

Létezik „megelőzési rendszer” a fogszuvasodásra?

Kutatók szerint egy egyszerűen használható, 17 pontból álló rendszer lehetővé teszi a fogorvosok számára, hogy segítsenek magasabb kockázattal élő pácienseiknek elkerülni a fogszuvasodást.

A preventív gondoskodás, amely a fogak esetében a rendszeres fogmosást és fogselymezést jelenti, valamint azt, hogy bizonyos időközönként ellátogatunk a fogászati rendelőbe és megjavíttatjuk a kezdődő szuvasodást.

Egy közelmúltban végzett tanulmány szerint azonban jóval hatékonyabb lehet a problémát előre”megjósló” kezelési terv. Csökkentheti a fogszuvasodás és más fogászati gondok esélyét is.

A megelőzési rendszerrel a fogszuvasodás kezelése is megelőzhető

A megelőzési rendszerrel a fogszuvasodás kezelése is megelőzhető

A San Francisco-i Kaliforniai Egyetem kutatói megállapították, hogy a Kockázatértékelő Fogszuvasodás kezelés (Caries Management by Risk Assessment - CAMBRA) protokoll segít a fogászoknak a magasabb rizikóval élő betegek azonosításában – az okok feltárásában, mielőtt a szuvasodásból komolyabb egészségügyi probléma lenne.

A fogszuvasodás a szájbetegség egyik gyakori formája, melyet a baktériumok okoznak – pontosabban az, hogy lebontják a fogzománcot és az alatta levő rétegeket.

A fogszuvasodás számos esetben nem vált ki fájdalmat, amíg a baktériumok nem érintik a fog belső részét, illetve a keletkezett, apró lyukakat – magát a szuvasodást. Gyermekeknél főleg előfordul, hogy a fájdalommentesség miatt a fogszuvasodás láthatatlan marad és kezeletlen – ez pedig, sajnos, rosszabb fogproblémákhoz vezethet életünk későbbi részében.

Az ok nyomon követése és ellenőrzése azonban segíthet megelőzni a szuvasodás jelentkezését.

A kutatók úgy vélik, a már említett CAMBRA rendszer komoly támaszt jelent a fogorvosoknak beazonosítani azon pácienseket, akik nagyobb veszélynek vannak kitéve – mégpedig az étrendjük, a nassolás gyakorisága, a fluorozott vízhez való hozzáférés és a társadalmi-gazdasági helyzet, valamint más környezeti és viselkedési tényezők alapján, melyek összefüggésbe hozhatók a fogszuvasodással.

Dr. Benjamin Chaffee, az egyetem fogászati iskolájának professzor asszisztense elmondta: az elmúlt 100 évben a fogszuvasodáshoz való hozzáállás az volt: be kell tömni a lyukat és visszaállítani a fog funkcióját.

Ez azonban kétségtelenül nem tesz semmit azért, hogy megelőzze a betegség újbóli kialakulását. A tünetet kezeli, vagyis a probléma következményét – de nem tárja fel az okát.

 

Nem mindegy az étkezés sem a fogszuvasodás megelőzése szempontjából

Nem mindegy az étkezés sem a fogszuvasodás megelőzése szempontjából

A tanulmányhoz, melyet a San Francisco-i Kaliforiniai Egyetem kutatói a JDR Clinical and Translational Research szaklapban közöltek, 3810 páciens fogászati adatait elemezték, s előrejelző felméréseket végeztek a 17 pontos CAMBRA rendszer eredményei alapján.

Az elemzést összevetették a nyomonkövetési csoport 1315 résztvevőjének adataival, akiknek életkora 6 hónapos-6 éves kor közötti volt.

Az alap rizikó igen erős összefüggést mutatott a fogszuvasodással. Az alanyok 20,4 százaléka alacsony kockázati csoportba került, 30,6 százaléka közepesen veszélyeztetettbe, 68,6 százalékuk pedig a magas kockázatúba abból a szempontból, hogy később jellemző lesz-e nála a gyakori fogszuvasodás.

„A kockázatértékelés jó előrejelző – mondta Dr. Benjamin Chaffee. – Megmondja, milyen kimenetelek fordulhatnak elő egy adott betegcsoporton belül.”

A szakember szerint más tanulmányokkal együtt munkájuk azt mutatja, hogy az orvosok akarják és képesek is alkalmazni a CAMBRA rendszert, amely nem vesz igénybe sok időt, mégis igen hatékony.

Kapcsolódó cikk:

A szuvasodást a fog maga is megjavítja?

Génjeinkben van a fogorvostól való félelem?

Megjavulhatnak a fogak maguktól?


B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.