2016. 04. 13. - 11:45

Nem az agresszivitás jele, de árthat a fognak!

Nem az agresszivitás jele, de árthat a fognak!

A legtöbb ember csikorgatja a fogát időnként - ám vannak, akiknél ez a szokás rendszeres. Ők akár károsíthatják is a fogaikat, olyan mértékben, hogy protézis kellhet. Mit tehetünk ellene?

Az emberek egy részénél előfordul a fogcsikorgatás (bruxizmus), ami még önmagában nem ártalmas. Ellenben, ha valakinél állandó szokássá válik, komoly veszélynek teszi ki a fogait. De vajon miért csikorgatjuk egyáltalán a fogunkat?

A stressz, a szorongás a leggyakoribb oka a problémának, ám sokaknál alvás közben is meg lehet figyelni ezt a szokást, amelynek háttere általában másutt keresendő: az rendellenes harapás vagy valamely fontos fog hiánya is okozhatja. Az is lehet, hogy alvási apnoé áll mögötte.

A fogcsikorgatást sokszor az veszi észre, aki egy szobában alszik velünk

De honnan tudhatjuk, hogy egyáltalán műveljük?

A kérdés jó, hiszen ha álmunkban csikorgatjuk a fogainkat, még kevésbé jöhetünk rá, mint ahogy napközben észrevesszük. A fogcsikorgatásnak azonban vannak utólagos jelei: tompa és állandó fejfájás, a fájó állkapocs árulkodhat róla. Sok esetben a fogcsikorgatót a párja vagy a szobatársa figyelmezteti a szokására.

Ha azt gyanítjuk, hogy magunk is ezt tesszük, előszöris beszéljünk a problémáról fogorvosunkkal. Megvizsgálja majd a szánkat, állkapcsunkat és megmondja, valóban fennáll-e a bruxizmus. A fogak állapotából és az állkapocs érzékenységéből is kikövetkeztethető.

A fogcsikorgatás ártalmas

A krónikusan művelt bruxizmus a fogak elvesztéséhez, eltöréséhez, meglazulásához vezethet. Egyre rosszabb állapotba kerülnek a hatására, úgymond, „viseletessé” válnak. Az eredmény pedig gyökérkezelés, hidak, koronák, implantátum vagy akár teljes protézis. A fogak mellett a fogcsikorgatás az állkapcsot is hátrányosan érinti, ennél fogva akár az arc megjelenését is megváltoztathatja.

Hogyan állíthatjuk le magunkat?

Fogorvosunk javasolhat számunkra hatékony megoldásokat fogcsikorgatás ellen. Így például olyan, szájba rakható védőeszközt, amely éjszaka meggátolja a bruxizmust. Amennyiben a csikorgatás oka stressz vagy szorongás, ennek kezelését kell megcélozni. Ma már több olyan csoportban vehetünk részt, ahol stresszkezelési technikákat sajátíthatunk el, terapeutához járhatunk, sportolhatunk, de akár izomlazítók szedése is javíthat a helyzeten.

Érdemes tudni a fogcsikorgatás mögött meghúzódó okot

Alvási apnoé esetén természetesen magát a problémát kell kezeltetni – ezáltal csökkenthetjük vagy teljesen meg is szüntethetjük a fogcsikorgatást.

Segíthetünk magunkon azzal is, ha bizonyos szokásokkal felhagyunk, így például kevesebb olyan italt iszunk, amelyben van koffein - például kólát vagy kávét, csokoládét. Kerüljük az alkoholt is. A rágógumizás sem jó ötlet, tekintve, hogy az állkapocs izmait még inkább dolgoztatja és arra késztet, hogy csikorgassuk a fogunkat.

Talán nehéz feladat, de tudatosan is kényszeríthetjük magunkat, hogy ne műveljük ezt a szokást: minden alkalommal, ha késztetésünk van rá, helyezzük a nyelvünket középre, hogy kénytelenek legyünk ráharapni. Így az állkapocs izmokat is lazíthatjuk.

B.A.

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.