2016. 11. 24. - 12:40

Védelem nélkül repedhet is a fog a hidegben

Védelem nélkül repedhet is a fog a hidegben

A megjelenésünket nagymértékben befolyásolja a fogaink külseje. Ezért lehetőség szerint minél jobban kell rájuk vigyáznunk – főleg, ha érzékenyek. Az időjárás sokszor nem kedvez ennek, s érdemes tudnunk, mivel védhetjük ki a problémás helyzeteket.

Mindenki tökéletes fogakkal születik, de sajnos idővel bármilyen probléma előjöhet velük kapcsolatban. Ezért a legtöbb, amit tehetünk, ha gyakran ellenőriztetjük őket a fogorvosnál és gondot fordítunk javíttatásukra, kezeltetésükre. Az időjárás kedvezőtlenül hathat az érzékeny fogakra.

Cikkünk előző részében az első három tippről volt szó, amellyel télen megvédhetjük a fogainkat.

Lássuk most a következő kettőt.

Az érzékeny fogak hidegben sokkal jobban fájhatnak

Az érzékeny fogak hidegben sokkal jobban fájhatnak

- Csökkentsük a szabadban töltött időt

Ha odakint fagyos az időjárás, s tisztában vagyunk azzal, hogy a fogaink érzékenyek a hidegre, kevesebb időt kell kinn töltenünk. Ha már látjuk a leheletünket, az már annak a jele, hogy okosabb a melegebb szobába behúzódni.

Ahogy más anyagokra, a fogak anyagára is jellemző a tágulás és összehúzódás, ha a hőmérséklet esik vagy emelkedik. Emiatt, ha gyorsan változik, akár kis hajszálrepedések is képződhetnek a fogak felszínén. A túlérzékeny fogaknál gyors időváltozás esetén sajnos ez előfordulhat.

Amennyiben kinn kell tartózkodnunk a nagy hidegben, célszerű olyan sálat viselnünk, amely megtartja a meleget a szánk körül.

- Alkalmazkodjon étrendünk a fogainkhoz

Ami védi a fogainkat, az általában az egészségünkre nézve is előnyös. A savas ételek nem tesznek jót a fogaknak – ezért azok fogyasztását lehetőség szerint szorítsuk le.

Nemcsak az a lényeges, hogy tudatosak legyünk az étrend dolgában – az is fontos, mikor fogyasztunk el bizonyos élelmiszereket. Ha egészségesen étkezünk, akkor a teljes szervezetet felvértezzük a hideggel szemben. Még mielőtt kiválasztunk egy diétát vagy étrendet, mindenképp konzultáljunk orvosunkkal (vagy dietetikusunkkal) erről. Tartsuk szem előtt tanácsait.

A fogak védelme érdekében igyekezzünk étrendünket is megváltoztatni

A fogak védelme érdekében igyekezzünk étrendünket is megváltoztatni

Általánosságban véve, az alábbi csoportokból célszerű válogatnunk: zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabona, sovány hús, bőr nélküli baromfi és hal, szárazbab, borsó, zsírmentes vagy alacsony zsírtartalmú tejtermékek.

A rágcsálnivalók mennyiségét korlátozzuk. Ezek ugyanis – főleg az édességek -, veszélyesek lehetnek a fogainkra nézve, ha a főétkezések között fogyasztjuk őket. A főétkezések közötti időszakban több nyál termelődik, s ez sikeresen tisztítja meg a szánkat, s csökkenti a savak hatásait.

Ám ha közben rágcsálunk valamilyen nassolnivalót, sokkal kevesebb lesz a nyál. A savas környezet a szájban káros hatással lehet a fogakra és szuvasodást okozhat.

A fenti tippek figyelembevételével remélhetőleg hatékonyabban óvjuk majd a fogainkat – általában és a hideg ellen is.

Ne feledjük, hogy a fogorvosi kezelés sokkal tovább tarthat és költségesebb lehet, ha elhanyagoljuk a fogainkat!

Kapcsolódó cikk:

Mit művel a fogkő? 

Vedd észre a fogágybetegséget!

B.A.

 

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.