2011. 02. 03. - 20:40

A Valentin nap története - népi hagyományok

A Valentin nap története  - népi hagyományok
Szent Bálint (San Valentino) a Kr. u. 3. században élt Itáliában, keresztény hite miatt II. Claudius császár börtönbe záratta. A püspök azért vált híressé, mert tanácsokkal látta el a szerelmes ifjakat és leányokat, segített a magányos embereken.
Valentin napSzent Bálint (San Valentino) a Kr. u. 3. században élt Itáliában, keresztény hite miatt II. Claudius császár börtönbe záratta. A püspök azért vált híressé, mert tanácsokkal látta el a szerelmes ifjakat és leányokat, segített a magányos embereken. Utolsó jótetteként imáival visszaadta a börtönőr vak lányának szeme világát, akinek 270. február 14-én - még a kivégzése előtt - levelet küldött "A Te Valentinod" aláírással. A szerelemünnep másnapján, február 15-én a Római Birodalomban Lupercaliát tartottak. Ezzel az ünneppel tisztelegtek Lupercus és Faunus istenségek előtt, illetve a Rómát alapító testvérpárra, Romulusra és Remusra emlékeztek. Ez az ókori ünnep is a szerelemhez, a párválasztáshoz kapcsolódott. A Lupercus-papok ugyanis a városban élő fiatalok nevét papírlapokra írták, egy ékes vázába helyezték, majd sorsolással párokat alkottak belőlük. A fennmaradt emlékek szerint az így kiválasztott fiúk és lányok legalább egy évig együtt maradtak, és szerelembe estek egymással.
Február 14-ét szerelmesek napjaként Magyarországon csak 1990-től ünneplik újra, ez azonban nem jelenti azt, hogy a magyar néphitben nem volt e nap korábban is ünnep.
Igaz, másféle. Nálunk ugyanis az ünnep keresztény jellege volt a meghatározó, hiszen az itáliai ókeresztény vértanú, Valentin (=Bálint) legendáját nálunk is ismerték. Olvasható az Érdy-kódexben is.Valentin nap
Eljutott hozzánk egy másik Bálint-történet is egy németországi püspökről, akinek az ünnepe eredetileg január 7-hez kapcsolódott. Az ő alakja később összeolvadt a vértanú Valentin történetével, s egyszerre ünnepelték meg mindkettőt, 14-én.
A német püspök segítségében elsősorban a nyavalyatörősök* és a lelki betegek bizakodtak, így e napon ők is ünnepeltek. Akik ilyen betegségre hajlamosak voltak, azok szívesen viseltek a nyakukban úgynevezett bálintkeresztet, vagy frászkeresztet, amely a betegség elriasztására szolgált.
Bálint napjához időjóslás is tartozott. Azt tartották, ha hideg, száraz idő van ezen a napon, akkor jó lesz az évi termés.
A nagy Ő megtalálásának tutibiztos receptjei Valentin napon, a népi hagyományok szerint:
- Ha a nagy nap előtti éjszakán babérlevelet teszel a párnád alá, megálmodod, hogy ki lesz a párod!
- Az az ellenkező nemű személy lesz a párod, akivel Valentin napján először találkozol reggel az utcán!
- Ha olyan almát eszel, aminek 9 magja van, és észrevétlenül a kiszemelt fiú zsebébe teszed a kilencedik magot, a nagy szerelem nem várat tovább magára!



Memo

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.