2011. 10. 20. - 06:00

Mi pontosan a szerelem?

Mi pontosan a szerelem?
A lángoló szerelem érzése az új párok számára a szív és a lélek tökéletes egymásra találásának tűnhet, az idegrendszerrel foglalkozó kutatók szemével nézve azonban mindez inkább csak a hormonok által kiváltott múlandó őrület.
Mi pontosan a szerelem?A lángoló szerelem érzése az új párok számára a szív és a lélek tökéletes egymásra találásának tűnhet, az idegrendszerrel foglalkozó kutatók szemével nézve azonban mindez inkább csak a hormonok által kiváltott múlandó őrület. Milyen hatással van a szerelem az egészségünkre, milyen a rossz szerelem, és mi történik az elhagyott szerelmesekkel? Miért vak a szerelem és miért tud annyira fájni?
A szerelem három különböző érzésből tevődik össze: része a nemi vágy, a lángoló, romantikus érzelmek és a szeretett személyhez való kiegyensúlyozott kötődés - állítja Dr. Helen Fischer, a Rutgers Egyetem antropológusa, aki több mint harminckét éve kutatja ezt a témát. Az agyban három különböző idegi hálózat köthető ezekhez az érzésekhez, amelyek működésüktől függően a három érzelem bármilyen kombinációját képesek létrehozni. Beleszerethetünk valakibe, mielőtt lefeküdtünk volna vele, esetleg előbb csak erősen kötődünk valakihez, később pedig beleszeretünk, de az is lehet, hogy előbb létesítünk valakivel szexuális kapcsolatot, majd szerelmesek leszünk, végül pedig stabil kötődés alakul ki közöttünk.

Szexuális vonzalmat sokmindenki iránt érezhetünk, akik azonban romantikus érzelmeket táplálnak valaki iránt, azok figyelme általában egyetlen személyre szűkül le, és nemcsak hogy kívánják a másikat, de sokszor már-már megszállottan vágynak rá. Ha pedig mégsem sikerül meghódítaniuk szívük választottját, az érzés gyakran csak fokozódik: az agyban ilyenkor megnő a dopamin nevű idegi ingerület-átvivő anyag szintje, ami a jutalomérzet kialakításában játszik kulcsszerepet.Mi pontosan a szerelem?

A romantikus szerelem Fischer szerint erősebb, mint a szexuális vágy: a kutatónő úgy véli, hogy nem is annyira érzelemről van szó, hanem inkább késztetésről (a késztetés - angol szóval drive - a pszichológusok definíciója szerint a motivációink belső oka, ami független a rajtunk kívül történő eseményektől). A harmadik idegi hálózat a kötődés, a nyugalom és a biztonság érzetének kialakításáért felelős. Ezek az érzések a vazopresszin és az oxitocin nevű hormonok termelődésével függnek össze: feltehetően ugyanez a két hormon váltja ki a békesség és az összetartozás érzését is, amelyet szeretkezés után éreznek a párok, de az oxitocin szintje annak hatására is megnő, ha kézefogva sétálunk párunkkal, vagy csak mélyen a szemébe nézünk.

A szerelem egészségesebbé tesz
A szerelem jót tehet az egészségünknek: ha házasok vagyunk, vagy akár csak együtt élünk valakivel, hosszú távon kevésbé valószínű, hogy depressziósak leszünk, és nagyobb eséllyel élünk majd hosszabb ideig, mint azok, akik egyedül, társ nélkül élnek. Ahhoz azonban, hogy a párkapcsolat egészségünkre gyakorolt pozitív hatásai valóban érvényesüljenek, arra is szükség van, hogy a számunkra legideálisabb partnerrel éljünk együtt - teszi hozzá Dr. Raj Persaud, aki nemrég a csábítás lélektani hátteréről jelentetett meg könyvet. A Texas Egyetem kutatói szerint ha boldogtalan a házasságunk, nagyjából 30%-kal nő az esélye, hogy súlyos depresszióba esünk, azok a nők pedig, akik elváltak, 60%-kal nagyobb valószínűséggel lesznek később szívbetegek, azokkal az asszonyokkal összehasonlítva, akik boldog házasságban élnek férjükkel.
Forrás: www.origo.hu



Memo

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, add meg adataidat a hírlevélre történő feliratkozáshoz! A megadott adatokat bizalmasan kezeljük, azokat harmadik félnek át nem adjuk.

 

gyulai_vafurdo

profight_banner.